Dźwigarowy szalunek NOEratio na budowie mostu nad rzeką Soława w Niemczech

Ocena: 0
21884

Firma Arlt Bauunternehmen GmbH z Frankenheim buduje most o długości 173 metrów na drodze B27 niedaleko Hammelburga. Nowy most zastąpi stary, który został zbudowany w 1955 roku i dzisiaj ledwo wytrzymuje natężenie ruchu 8,5 tys. pojazdów dziennie. Bezpieczeństwo ruchu drogowego polepszy się również dzięki dodaniu nowej ścieżki dla pieszych i dla rowerów. Nowa konstrukcja połączy dwa brzegi nad Soławą Frankońską a także poprawi zabezpieczenia przed powodzią poprzez zapewnienie więcej, niż to przewidywał poprzedni most, miejsca dla rzeki.


Równoległe budowle

Nowy most stanie 4 metry na północ od poprzedniego, który wciąż będzie używany przez cały okres trwania budowy. Jest to wielki plus, ponieważ ruch drogowy nie zostanie prawie w ogóle zaburzony. Nowa siedmioprzęsłowa konstrukcja będzie miała sprężoną belkę oraz podkład talerzowy z dwoma głównymi wzdłużnikami. Kontrahent zamontował pale o średnicy 1,5 m w celu uformowania takich fundamentów, by nowy most usprawnił ruch a także wyglądał lepiej niż obecny. Matryce okazały się tanim sposobem na sprostanie życzeniu lokalnych władz by wyglądał naturalnie - jak zbudowany z kamieni. Dlatego też wybrano wzór "Kufstein" wyprodukowany przez NOE-Schaltechnik, który przypomina naturalny kamień oraz jest bardzo zbliżony wyglądem do struktury poprzedniego mostu. Powierzchnia wygląda jak zrobiona z ręcznie wycinanych bloków kamiennych układanych na podporze. Kiedy powierzchnia pokryje się patyną, jedynie specjalista będzie mógł orzec czy okładzina to prawdziwy kamień czy też teksturowana betonowa powierzchnia. Teksturowane matryce zainstalowano w taki sposób, by mogły być dowolnie powiększane.


Teksturowane matryce do teksturowania betonu

Producent sprzedaje teksturowane matryce pod nazwą NOEplast i posiada wachlarz około 100 standardowych wzorów. Ponadto NOE-Schaltechnik może stworzyć teksturowane matryce na podstawie projektów klienta. Matryce mogą być różnych rozmiarów i różnej grubości. Stabilność matryc zapewnia podkład z włókna szklanego. Teksturowane matryce NOEplast mogą być używane ponownie nawet do 100 razy, w zależności od materiałów i fachowości, z jaką się z nimi obchodzą robotnicy.


Teksturowane matryce są przyczepiane do szalunków by uzyskać wybrany wzór w betonie. W przypadku wylewania betonu do poziomych form, co często się zdarza w fabrykach betonowych prefabrykatów, wystarczy jedynie włożyć matrycę do formy. W przypadku form pionowych, np. na placu budowy, matryca musi zostać przyklejona do panelu szalunku, lub do płyty szalunkowej. Następnie płytę szalunkową doczepia się do szalunku. Jak tylko zabezpieczy się teksturowaną matrycę przed ześlizgnięciem, należy zastosować specjalny środek antyadhezyjny a następnie wlewa się beton do formy. Kiedy beton odpowiednio stężeje, można usunąć szalunek a naszym oczom ukaże się efekt końcowy.


Szalunki dźwigarowe NOEratio

Szalunek do filara zrobiono z deskowania NOEratio. Ten system szalunków dźwigarowych został wymyślony specjalnie dla budowli inżynieryjnych oraz systemowych konstrukcji. Składa się głównie z drewnianych dźwigarów H 20 i stalowych profili do usztywniania. Dzięki rozstawowi rusztu o szerokości 25 cm oraz dzięki dużemu wyborowi akcesoriów, system oferuje wiele elastycznych zastosowań. Z okładzinowymi płytami szalunkowymi H 20 i zakotwionym usztywnieniem, szalunki są niezwykle sprężyste ale i sztywne. Usztywnienie umieszczane jest na poziomach: 400 + 1250 + 1250 + 1250 mm wszystkich standardowych elementów aż do wysokości 6000 mm. Pozwala to na łączenie elementów o różnych wysokościach bez zbędnych komplikacji, aż do wysokości 6000 mm. W zależności od rozstawu ściągów, szalunki oparte na NOEratio wytrzymują nacisk betonu aż do 50 lub nawet 60 kN/m2.


Szalunki i matryce - kompletna usługa z jednego źródła

Inżynierowie z NOE Cottbus pomagali kontrahentowi dostarczając szczegółowy plan ponownego użycia szalunków, rysunki konstrukcji z teksturowanych matryc oraz rysunki wznoszenia podpór i fundamentów. Sprawiło to, że prace na placu budowy szły sprawnie i bez żadnych problemów. NOE Cottbus wzięło też na siebie umieszczanie teksturowanych matryc na szalunkach. Wszystko razem zostało dostarczone na plac budowy niedaleko Hammelburga gotowe do natychmiastowego użycia. Oszczędziło to firmie Arlt dużo cennego czasu a także godzin pracy, co było bardzo istotne w obliczu napiętego planu pracy- kontrahent musiał zbudować sześć przęseł mostu w zaledwie sześć tygodni.

NOE to jedyny producent na rynku zapewniający teksturowane matryce, szalunki do betonu, plany ponownego użycia szalunków a także harmonogram wylewania betonu- wszystko u jednego źródła. Uwalnia to klienta od żmudnych prac koordynacyjnych a także redukuje ilość stron biorących udział w projekcie. Wsparcie, jakie zapewniło kontrahentowi NOE-Schaltechnik pozwoliło firmie Arlt ukończyć prace przed terminem wyznaczonym w planie.

Źródło i zdjęcia: NOE
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: