Dragados S.A. wykonawcą budowy zbiornika Racibórz Dolny

Ocena: 0
3305
Podpisano umowę na budowę suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Inwestycja, która zostanie zrealizowana przez firmę Dragados S.A., pomoże skutecznie chronić mieszkańców dorzecza Odry od Raciborza do Wrocławia.

Zalana miejscowość Stary Dwór w pobliżu Wrocławia w czasie powodzi w 1997 r.

"To największa inwestycja na Odrze i najważniejsza. Kluczowa dla ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców" - powiedział Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w MŚ.

Dzięki zbiornikowi Racibórz Dolny będzie można redukować wysokość fali powodziowej. To zaś oznacza radykalną poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego dla 2,5 mln ludzi żyjących i pracujących w dorzeczu Górnej i Środkowej Odry. Polder pozwoli ochronić takie miasta jak: Racibórz, Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice, Opole, Brzeg, Oławę, Wrocław, a także wsie z terenu województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

Przewiduje się, że realizacja Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry będzie kosztowała ok. 2,5 mld zł. Straty zaś, po powodzi z 1997 r. tylko w tej części kraju, oszacowano na około 3,5 mld złotych. "Pieniądze te będą bardzo dobrze zainwestowane - w bezpieczeństwo mieszkańców" - podkreślił wiceminister.

Gospodarzem uroczystości był Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, współgospodarzami byli: Witold Sumisławski, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej i Janusz Zaleski, dyrektor w Biurze Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry. Umowę podpisali Tomasz Cywiński, p. o. dyrektora RZGW Gliwice - inwestor i Andres Gonzalez Lopez, dyrektor regionalny Dragados S.A. Oddział w Polsce - wykonawca. Wartość kontraktu to ponad 936 mln zł.

Początki kompleksowego systemu ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców Górnej i Środkowej Odry sięgają lat 30 XX wieku. Był on odpowiedzią na katastrofalne powodzie jakie nawiedzały te tereny na przełomie XIX i XX wieku. Jednym z ważnych elementów tego systemu był zbiornik Racibórz. Zawieruchy I i II wojny światowej i odbudowa zniszczeń w latach powojennych nie pozwalały na realizacje tego systemu. Dopiero powódź 1997 r. wykazała jasno, że należy powrócić do koncepcji kompleksowego systemu ochrony przeciwpowodziowej tego odcinka Odry.

Sejm ustawą z dnia 6 lipca 2001 r., uchwalił „Program dla Odry 2006”.  Dzisiejsza umowa jest kolejnym krokiem w realizacji tego programu. Budowa suchego zbiornika Racibórz Dolny, to istotna część Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry, będącego z kolei kluczowym elementem realizacji rządowego "Programu dla Odry 2006" w zakresie ochrony przeciwpowodziowej dorzecza.

W 2007 r. zostały podpisane przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej umowy z Bankiem Światowym
i Bankiem Rozwoju Rady Europy na finansowanie i realizację Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry. Na projekt składają się takie inwestycje jak: budowa suchego polderu/zbiornika przeciwpowodziowego na górnej Odrze w pobliżu Raciborza; przebudowa istniejących budowli przeciwpowodziowych na terenie Wrocławia i wokół miasta, w tym przebudowa polderów przepływowych i kanału przerzutowego do Widawy wzmocnienie i podwyższenie głównych obwałowań i bulwarów we Wrocławiu oraz zwiększenie przepustowości koryta Odry do zbiegu Odry i Widawy - modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego. Te inwestycje już są prowadzone.

W 2007 r. rozpoczęto także prace przygotowawcze i studyjne. Przygotowano i przeprowadzono wszystkie niezbędne działania i uzyskano decyzje środowiskowe, przygotowano dokumentacje projektową i uzyskano pozwolenia na realizację, wyłoniono w przetargach i podpisano osiem kontraktów z wykonawcami robót w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry. Kolejny dziewiąty kontrakt podpisany zostaje z firmą Dragados S.A. wykonawcą budowy zbiornika Racibórz Dolny.

Źródło: Ministerstwo Środowiska
Zdjęcie: Wikipedia
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: