Dobetonowanie nowego płaszcza 120-metrowego komina w Ostrołęce

Ocena: 3.1
5980
120-metrowy komin, zlokalizowany na terenie Elektrowni Ostrołęka, został wyremontowany m.in. dzięki produktom firmy Sika Poland. Naprawa budowli była konieczna na skutek zmiany sposobu eksploatacji komina, spowodowanego znacznym zmniejszeniem ilości odprowadzanych spalin. Stan techniczny komina, szczególnie w górnej części, uległ znacznemu pogorszeniu. Korozja siarczanowa w poważnym stopniu zniszczyła wewnętrzną wymurówkę ceglaną. Po rozebraniu wymurówki, stan techniczny żelbetowego płaszcza kwalifikował go do generalnego remontu.

Pierwsza koncepcja remontu komina w Elektrowni Ostrołęka zakładała wprowadzenie stalowego przewodu spalinowego. Do jej realizacji nie doszło w związku ze znaczną degradacją żelbetu, również na zewnętrznej stronie komina. Według kolejnej koncepcji istniejąca konstrukcja miała zostać wyburzona i zastąpiona nowym kominem, zlokalizowanym w pobliżu. Przeszkodą w jej realizacji okazał się jednak brak odpowiedniego miejsca w sąsiedztwie, a przeprowadzenie budowy w odległości 100 m od istniejącego komina byłoby nieuzasadnione ekonomicznie. Wobec zaistniałej sytuacji rozpoczęto poszukiwanie technologii naprawy, która pozwoliłaby wyłączyć komin podczas remontu bloku nr 2 w Elektrowni Ostrołęka na maksymalnie 4 miesiące.


Do realizacji zadania wybrano innowacyjną technologię firmy SAVEX ze Zgorzelca, która zakładała wzmocnienie zdegradowanej górnej części komina poprzez dobetonowanie nowego płaszcza
w tej części konstrukcji. Elementem wsporczym dla nowej koszulki żelbetowej grubości 18 cm był żelbetowy ruszt wykonany od poziomu +40 m do +60 m wysokości. Na tym ruszcie zmontowano platformę do betonowania w ślizgu od poziomu +60 m do +115 m. Dla zmniejszenia ciężaru całej konstrukcji komin został skrócony o 5 m, a wewnętrzna wymurówka rozebrana.

Przed wykonaniem ślizgu, na starym płaszczu zamocowano kasetony ze szkła piankowego o wymiarach 90 x 90 cm, grubości 5 cm i rozmieszczonych co 120 cm. Na powierzchni starego płaszcza oraz pomiędzy kasetonami zamocowano zbrojenie. Stary, oczyszczony trzon służył jako szalunek wewnętrzny.


Po zakończeniu betonowania do wnętrza komina wprowadzono nowy przewód stalowy dostarczany
w odcinkach. Wprowadzanie elementów przewodu rozpoczęto od ostatniego, najwyżej położonego elementu. Poszczególne, stalowe cargi o średnicy 5,50 m i długości 2,5 m były kolejno wprowadzane, obracane i podciągane do góry. Elementy podciągano do góry i spawano kolejne. Taką realizację umożliwił system wciągarek, które dźwigały kolejne elementy. Część prac, min. betonowanie rusztu, prowadzono na czynnym kominie. Przyjęta technologia umożliwiła wykonanie prac w zakładanym 4-miesięcznym okresie.

Do remontu komina na terenie Elektrowni Ostrołęka wykorzystano materiały firmy Sika, począwszy od technologii betonu (domieszki), naprawy żelbetów (MonoTop), aż po powłokowe systemy ochronne (Sikagard). Na nowym płaszczu powyżej rusztu zastosowano kolorystykę przeszkodową, a odcinek rusztu pomalowano w kolorystyce Inwestora. Tego typu podejście do remontu konstrukcji komina było pierwszą tego rodzaju realizacją w Polsce.

Źródło i zdjęcia: Sika Poland
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: