Dni Betonu 2018: 1060 uczestników w Wiśle i drugie tyle w Internecie

Ocena: 0
4472

"Przyjechaliśmy na konferencję, żeby posłuchać referatów dotyczących nowości związanych z technologią betonu. Na pewno mamy w tym zakresie jeszcze wiele do zrobienia. Jedynym sposobem by iść do przodu jest śledzenie na bieżąco co się dzieje i ta konferencja na to pozwala" - mówił Grzegorz Stefanowicz, kierownik działu technologii betonu firmy Kruszbet.

Konferencja Dni Betonu to największe w Polsce spotkanie osób związanych nie tylko z produkcją i technologią betonu, ale przede wszystkim z szeroko rozumianym budownictwem. Jest organizowana co dwa lata przez Stowarzyszenie Producentów Cementu.

Tegoroczna, jubileuszowa 10 edycja odbyła się pod patronatem Ministra Infrastruktury oraz Dyrektora Generalnego Dróg Krajowych i Autostrad. Patronowały jej także dwie sekcje Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk: Sekcja Konstrukcji Betonowych oraz Sekcja Inżynierii Materiałów Budowlanych.

"Lista uczestników konferencji Dni Betonu rośnie z edycji na edycję. Zaczynaliśmy w 2000 roku od 200 osób. Są na liście uczestników powtarzające się od początku te same nazwiska i jesteśmy z tego dumni. Ale jesteśmy bardzo zadowoleni, że przyjeżdżają tu także młode osoby, które będą decydować o przemyśle betonowym czy cementowym w najbliższej przyszłości" - mówił prof. Jan Deja, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Betonu.

"Na naszej liście jest 1060 nazwisk. Tyle osób przewinie się przez Hotel Gołębiewski w ciągu trzech konferencyjnych dni. Konferencja ma swoją ugruntowaną pozycję zarówno w środowisku naukowym jak i biznesowym powiązanym z technologią betonu, budownictwem betonowym. To nie zaskakuje gdyż na tej sali i w miejscach gdzie odbywają się imprezy towarzyszące rozmawiamy o betonie - materiale, który po wodzie jest drugim najczęściej towarzyszącym naszej cywilizacji. Rok 2018 to rok szczególny, obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości. My też świętujemy jubileusz - 10 edycję Dni Betonu" - formułę otwierającą konferencję wypowiedział Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, który przewodniczy także kilkudziesięcioosobowej Radzie Programowej.

Konferencja Dni Betonu od pierwszych edycji miała bardzo nowatorską formułę. Nowością 10 edycji była transmisja na żywo przez Internet z sali konferencyjnej. Ciekawe referaty i debaty oglądało każdego dnia ponad 500 internautów.

Materiał, technologia, konstrukcja

Podczas konferencji wygłoszono 55 referatów, a 83 zostały opublikowane w dwutomowym wydawnictwie "Monografie technologii betonu". Sesję otwarcia rozpoczął prof. Tomasz Siwowski z Politechniki Rzeszowskiej referatem pt. "Mosty betonowe - stan obecny i kierunki rozwoju".

"Materiał, technologia, konstrukcja to trzy dziedziny, w których poszukujemy rozwiązań, by nasze mosty były coraz lepsze" - mówił prof. Siwowski i przedstawił nowoczesne obiekty z betonu UHPC i betonu geopolimerowego. "Beton TRC (textile reinforced concrete) pozwala na kreowanie elementów betonowych o bardzo małej grubości. Dzięki temu można tworzyć mosty lekkie i długie np. obiekt w Albstadt w Niemczech". Według prof. Siwowskiego z betonu udaje się dzisiaj budować szybko, dobrze i trwale.

Prof. Anna Siemińska - Lewandowska z Politechniki Warszawskiej omówiła "Światowe tendencje w budowie tuneli". Przedstawiła m.in. najdłuższy obecnie tunel samochodowy na świecie pod przełęczą św. Gotharda o długości 57 km oraz budowany najdłuższy tunel kolejowy pod przełęczą Brenner o długości 64 km.

Wiele osób chciało także wysłuchać referatu prof. Jana Olka z Purdue University w USA pt. "Betonowe konstrukcje na zamówienie w druku 3D". Prof. Olek tłumaczył, że jeżeli chodzi o beton drukowany to jesteśmy na etapie początkowym rozwoju tej technologii. Jedną z jej zalet, którą wymienił, jest możliwość realizowania obiektów skomplikowanych architektonicznie.

Sebastian Spaum z Austriackiego Stowarzyszenia Producentów Cementu wygłosił referat pt. "Budynki betonowe - zrównoważone rozwiązania dla ogrzewania, chłodzenia, i gromadzenia energii".
Z kolei prof. Lech Czarnecki podsumował w swoim referacie "10 Dni Betonu w XXI wieku".

Pełna treść komunikatu prasowego na stronie: www.polskicement.pl

Źródło i zdjęcia: SPC

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: