Styl industrialny, dziś kojarzący się z komfortem w artystycznym wydaniu, rządzi się swoimi surowymi prawami. Jednym z najważniejszych elementów budujących klimat loftowej przestrzeni jest materiał przywodzący na myśl dawne fabryki. Ceramiczne wersje cegły, betonu i starego drewna pozwalają zrealizować najśmielsze stylizacje architektoniczne z zachowaniem świetnych właściwości użytkowych.
Loft - przestrzeń i kolorystyka
Przyjęło się, że loft powinien być przestronny (100-200 m2) i, jak sama nazwa wskazuje, znajdować się na wysokim poddaszu. Choć jest to optymalne rozwiązanie, z powodzeniem można również tchnąć pofabrycznego ducha do wnętrz o mniejszym metrażu. W tym przypadku warto scalić powierzchnię, rezygnując z oddzielnych pomieszczeń. Chociaż styl ten hołduje oszczędności w formie i kolorze, to pamiętajmy, że właściwie zaaranżowany loft nie przytłoczy swoją surowością.
Wśród kolorów wiodących prym w loftowych przestrzeniach znajdziemy biel, szarości i beże. Możliwości ich wykorzystania jest wiele, od pomalowania ścian w jasnych barwach, które dodatkowo powiększą i maksymalnie rozjaśnią wnętrze, po wkomponowanie w nie charakterystycznych materiałów wykończeniowych, takich jak naturalny beton i cegła, które są nieodłącznymi towarzyszami loftowych przestrzeni. Ich czyszczenie i impregnowanie wymaga jednak nieco zachodu. Praktyczną i łatwą w utrzymaniu alternatywą, wizualnie nieustępującą pierwowzorom, jest cieszący się coraz większą popularnością gres.
Surowe oblicze płytek gresowych
We wnętrzach industrialnych beton czuje się jak ryba w wodzie. Z wielkim hukiem powrócił na salony i szybko został okrzyknięty trendem w meblarstwie i aranżacji wnętrz. Zaawansowana technologia produkcji umożliwia wierną imitację betonu w postaci płytek gresowych, które nie tylko pozwolą zaaranżować modne wnętrze w surowym klimacie, ale i szczycą się świetnymi parametrami technicznymi. Szeroki wachlarz wielkoformatowych płytek naśladujących beton o różnych odcieniach, zarówno w wersji matowej, jak i lappato, znajdziemy w kolekcjach Lukka, Montego czy Apenino. Sprawdzą się one nie tylko w salonie i kuchni, ale również w łazience, w której z powodzeniem można pokusić się o beton w wersji "total look", stanowiącej szykowne tło dla wszelkich dodatków.
Jeżeli mimo przemysłowego charakteru wnętrza zależy nam na zachowaniu "przytulności", zadbajmy o to, aby odpowiednio wyważyć proporcje. Balans zapewni wprowadzenie drewna, świetnie sprawdzą się także metaliczne lub soczyście kolorowe dodatki, rośliny, nisko zawieszone nowoczesne lampy oraz miękkie dywany i poduszki.
Loftowe aranżacje w ciepłym wydaniu, czyli gres imitujący drewno
Nie tylko beton święci triumfy w loftowej przestrzeni. Ogromnym powodzeniem cieszą się także cegła oraz drewno, i również w tym przypadku można liczyć na ich ceramiczne odpowiedniki. Materiały te, choć ponadczasowe, wciąż budzą zachwyt i doskonale sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach. Drewniana podłoga lub ceglana ściana w połączeniu z bielą, tworzą świetną bazę umożliwiającą łatwe dostosowanie wnętrza do gustu potencjalnych lokatorów. Przy pomocy odpowiednich dodatków, na takim fundamencie łatwo zaaranżować przestrzeń nie tylko w klimacie industrialnym, ale i skandynawskim - w tym przypadku warto sięgnąć po płytki w jaśniejszych odcieniach, na przykład białą cegłę z kolekcji Foggia, szeroką gamę beży Retro Brick lub drewno z kolekcji Fuerta. Z kolei chcąc wprowadzić do przestrzeni loftowej nieco nowoczesności, nie bójmy się dodatków z metalu i szkła - te zaś pięknie komponują się z ciemno "wypaloną" cegłą.
Kolorystyczna i fakturowa różnorodność płytek gresowych umożliwia swobodne zaaranżowanie przestrzeni w dowolnej konwencji i zgrabne połączenie współczesnego designu z funkcjonalnością.
Źródło i zdjęcie: Cerrad