Budowa krytej pływalni

Ocena: 0
8915
W Opolu przy ul. Prószkowskiej 76, na terenie kampusu Politechniki Opolskiej, powstaje kryta pływalnia o wymiarach Olimpijskich. 50 metrowy basen stanie się wizytówką Opola, a w przyszłości znaczącym ośrodkiem sportu.

Fot. Harsco Infrastructure

Autorem opracowania koncepcji budowy pływalni została pracownia Architektury Studium – Rafał Maliński, wyłoniona w ramach konkursu ogłoszonego przez Gminę Opole Urząd Miasta Opola. Rzut budynku nawiązuje do otaczających form. Ścianę północną i wschodnią zaprojektowano jako masywne, gładkie powierzchnie z małą ilością otworów. Zaś południowo-zachodnia ściana jest lekka i falująca. Od zewnątrz budynek będzie porośnięty bluszczem tak, aby mógł wtopić się w naturalne otoczenie. Wewnątrz obiektu, wzdłuż prostych ścian, umieszczono zaplecze szatniowe, pomieszczenia administracyjne oraz trybuny. Główne wnętrze – halę pływalni domyka swobodnie ukształtowana ściana, z nieregularnie rozmieszczonymi okrągłymi oknami. Wejście do budynku zaznaczono dużym przeszkleniem w ciężkiej, ciemnej elewacji. Pęknięcie kontynuowane jest w dachu, dla uzyskania lepszego doświetlenia holu, przestrzeni dla publiczności oraz hali basenu sportowego. Cokół frontowej ściany wykonano z luksferów, aby do środka mogło wpadać światło. Zaś w nocy podkreśli to elewację jasnym pasem. Elewację frontową wzbogacono fontanną – płaszczyzną wody spadającą po oknie pomieszczenia wypoczynkowego sauny. Dzięki temu pomieszczenie to zyskało więcej doświetlenia, a płynąca woda nie ogranicza światła, tylko zasłania wgląd do wnętrza z placu.


Fot. Harsco Infrastructure

Najważniejszym elementem inwestycji jest basen sportowy o długości 50 m z ruchomym pomostem, umożliwiający rozgrywanie zawodów na długości 25 m. Pływalnia dodatkowo będzie wyposażona w jacuzzi, basen solankowy o powierzchni 40 m² oraz basen rozgrzewkowo-rekreacyjny o powierzchni 387 m². Zaprojektowano również 3 tory pływackie o dł. 25 mb oraz część rekreacyjną z masażem i rwącą rzeką. Na piętrze znajdować się będą trybuny dla 569 osób. Obiekt dostosowany będzie do organizacji Mistrzostw Polski, spełni wymogi stawiane przez Polski Związek Pływacki.

20 grudnia 2011 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji, firmą Energopol Trade. W lutym 2012 roku rozpoczęto prace budowlane, które mają się zakończyć 30 września 2013 roku. Energopol na dostawcę deskowań oraz systemów podparć wybrał firmę Harsco Infrastructura Polska z uwagi na umiejętność tworzenia indywidualnych rozwiązań dla klientów oraz dobrą koordynację dostaw.
W ramach tej budowy użyto następujących systemów deskowaniowych z bogatej oferty Harsco: Manto – 300 m²; Rasto – 200 m²; Ronda – 200 m², Topflex – 300 m².


Fot. Harsco Infrastructure

Już na etapie wstępnych rozmów inżynierowie Harsco przedstawili projekt szalunku ściany falistej. Ściana ta jest głównym wyróżnikiem architektonicznym obiektu, dlatego wykonawca i nadzór poświęcili jej tak wiele uwagi. Długość ściany wynosi 120 m, wysokość 10 m, efekt fali osiągnięto za pomocą wielu przenikających się krzywizn o różnych promieniach. Ta skomplikowana geometria pozwoliła na wykorzystanie wszystkich zalet systemu Ronda. Zarówno płyty zewnętrzne jak i wewnętrzne systemu Ronda regulują krzywizny za pomocą śrub rzymskich. W obu typach płyt śruby mają na tyle duży zapas gwintu, że można je stosować zamiennie, tzn. płyty zewnętrzne jako wewnętrzne i odwrotnie. Ta cecha znacznie ułatwiła szalowanie ściany w strefach przejściowych, przy zmianie promieni i na przełamaniach fali. Szalunek ścienny wykonywano taktami o długości max. 18 m i wysokości 5 m. Do montażu deskowań na etapie 2 zaprojektowano podesty robocze o szerokości 2,5 m, umożliwiające bezpieczny montaż deskowania. Podesty wykonano w oparciu o dźwigary H20, wieże ID15 i podpory stropowe.

Kolejnym wyzwaniem, przed którym stanął wykonawca i inżynierowie Harsco, to wykonanie trybun o kącie nachylenia 30º. Trybuny zaprojektowano jako płytę żelbetową monolityczną, betonowaną równocześnie z belkami. Ze względu na znaczne wymiary płyty w czasie układania mieszanki betonowej na podparcie działały znaczne siły poziome. Do ich przeniesienia projektanci Harsco zaprojektowali układ stężeń poziomych składających się z rur i ściągów. Elementy te pozwoliły na bezpieczne przenoszenie obciążeń technologicznych z deskowania na podłoże.


Fot. Harsco Infrastructure

Obecnie na inwestycji wykonywane są stropy o wysokości podparcia 9,0 m. Między innymi dzięki wsparciu inżynieryjno technicznemu, jakiego udzielili wykonawcy inżynierowie Harsco, konstrukcja obiektu została wykonana szybko, bezpiecznie i w założonym terminie.

Harsco Infrastructure, dzięki prowadzeniu wielu skomplikowanych projektów na całym świecie i dużemu doświadczeniu kadry inżynierskiej, potrafiło opracować w oparciu o typowy, katalogowy sprzęt, indywidualne rozwiązanie, dostosowane do oczekiwań klienta. Firma kolejny raz udowodniła, że potrafi zaspokoić potrzeby deskowaniowe najbardziej wymagających klientów oraz dysponuje systemami deskowań do różnych zastosowań, które umożliwiają wydajną pracę na budowie.  

Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 6 (12) 2012

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: