Budowa biurowca Feniks

Ocena: 0
10907
W centrum Warszawy u zbiegu ul. Żelaznej i Siennej, w miejscu pawilonu handlowego, powstaje wielokondygnacyjny biurowiec. Nazwą nawiązuje on do domu towarowego Feniks, który funkcjonował w tym miejscu do lat 90. XX wieku. Warto nadmienić, że budynek DT Feniks budowany był w latach 1967–1972 i miał jak na te czasy bardzo nowoczesną formę. Budynek ten został wybrany przez czytelników Życia Warszawy zwycięzcą konkursu architektonicznego Mister Warszawy w 1972 roku. Budując w miejscu słynnego budynku, Inwestor postawił przed architektami ambitne zadanie nakreślenia godnego następcy.

Fot. Harsco

Zaprojektowany przez biuro Archico Projekt budynek posiada 10 kondygnacji, w tym 2 podziemne. Na kondygnacji -2 umieszczono pomieszczenia techniczne, na -1 parking podziemny, parter przeznaczono na usługi, zaś kondygnacje od 2 do 7 będą służyły jako biura, z kolei 8 kondygnacja jest przeznaczona na urządzenia techniczne. Inwestor zaoferuje najemcom ok. 9 tys. m² powierzchni biurowej w klasie A, oraz 1 tys. m² powierzchni handlowej.

Inwestycja zlokalizowana jest w ścisłej zabudowie śródmiejskiej, na działce o niewielkich rozmiarach, co daje bardzo małą powierzchnię do zorganizowania zaplecza budowy i lokalizacji placów składowych. Budynek w rzucie przypomina literę „L”, szerokość budynku wynosi 17–21 m, długość 52 i 63 m. Obiekt zaprojektowany jest w konstrukcji żelbetowej, słupowo-płytowej. Wykonywany jest w technologii monolitycznej.


Fot. Harsco

Generalnym wykonawcą obiektu jest firma Modzelewski&Rodek Sp. z o.o., która na dostawcę deskowań oraz systemów podparć wybrała firmę Harsco Infrastructure Polska Sp. z o.o. z uwagi na umiejętność tworzenia indywidualnych rozwiązań dla klientów, dobrą koordynację dostaw, jak też długoletnią, owocną współpracę.

Jak wspomniano, budynek zlokalizowany jest w centrum miasta na niewielkiej działce. Stąd realizacja przedsięwzięcia stanowi duże wyzwanie logistyczne dla dostawcy deskowań. Dla tej inwestycji Harsco dostarczyło 700 m² deskowania Manto, 5000 mb dźwigarów drewnianych H20, 300 mb dźwigarów stalowych HEB, 2000 szt. podpór stropowych oraz 120 mb podpór HDS.

Ciekawa, nieregularna bryła obiektu stanowi wyzwanie dla wykonawcy jak i dostawcy deskowań. Jednym z trudniejszych zadań, było podparcie wysuniętej części budynku. Od kondygnacji +2 obiekt poszerza się, tworząc nadwieszenie ponad chodnikiem, które od strony ul. Siennej ma szerokość 2,5 m, zaś od strony ul. Żelaznej 1,3 m szerokości. Przy projektowaniu deskowania pod ten fragment budynku, należało zachować komunikację i możliwość składowania materiałów na placu poniżej. Stąd też nie było można zastosować tradycyjnego podparcia, opartego np. na wieżach ID15.

W zamian inżynierowie z Harsco Infrastructure, zaproponowali użycie belek stalowych HEB 260 o długości 4,5 m oraz HEB 400 o długości 4 m mocowanych wspornikowo do stropu niższej kondygnacji. Na tych wspornikach umieszczono podpory systemu TOPFLEX. Ze względu na duży wysięg wsporników od strony ulicy Siennej, w połowie ich wysięgu podparto je tymczasowo podporami HDS, co pozwoliło zmniejszyć ich ilość i znacznie ograniczyć ugięcia. Rozwiązanie to spełniło wymagania klienta, pozwalając na zachowanie komunikacji na budowie oraz pełniejsze zagospodarowanie placu budowy.

Harsco Infrastructure, dzięki prowadzeniu wielu skomplikowanych projektów na całym świecie i dużemu doświadczeniu kadry inżynierskiej, potrafiło opracować w oparciu o typowy, katalogowy sprzęt, indywidualne rozwiązanie, dostosowane do oczekiwań klienta. Firma kolejny raz udowodniła, że potrafi zaspokoić potrzeby deskowaniowe najbardziej wymagających klientów oraz dysponuje systemami deskowań do różnych zastosowań, które umożliwiają wydajną pracę na budowie.

Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 1 (8) 2012
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: