Biogazownie rolnicze w Polsce

Ocena: 0
7940
Na energetycznej mapie Polski powstają kolejne biogazownie rolnicze. Tym razem projekty realizowane są w Upałtach Małych na terenie gminy Giżycko, w Przypisówce w gminie Firlej oraz w Giżach w gminie Olecko. Zakłady będą produkować energię elektryczną i cieplną z odpadów produkcji rolnej, zwłaszcza tych pochodzenia roślinnego. Instalację dla nowych biogazowni w Upałtach, Przypisówce i Giżach zrealizuje śląska spółka Wolf System, która od lat specjalizuje się w dostarczaniu monolitycznych zbiorników żelbetowych do wszelakich zastosowań.

Budowa biogazowi w Upałtach Małych
Fot. Wolf System

Nowo budowane w naszym kraju biogazownie rolnicze powinny stanowić jednolitą sieć gwarantującą zieloną energię. Firma Wolf System, która uczestniczy w budowie zakładów w Upałtach Małych, Przypisówce i Giżach to spółka specjalizująca się w budowie tego rodzaju obiektów w kraju i za granicą, gdzie rokrocznie stawia kilka tysięcy monolitycznych zbiorników i silosów żelbetowych. Jak wyjaśnia Rajmund Reichel, Dyrektor Działu Zbiorników w firmie Wolf System „Tego rodzaju zakłady są niezwykle potrzebne na energetycznej mapie Polski. Po pierwsze na terenie Warmii i Mazur oraz Lubelszczyźnie instalacje odnawialnych źródeł energii ze słońca, biomasy i wód geotermicznych powstają dzięki dofinansowaniu unijnemu. Po drugie biogazownie powstają na terenie gmin dysponujących substratem do produkcji biogazu i dzięki temu jest to w pełni samowystarczalna inwestycja. I po trzecie uzyskany w procesie fermentacji gaz posłuży do produkcji zielonej energii elektrycznej i cieplnej na potrzeby własne inwestorów i lokalnej społeczności. A wszystko po to, by było ekonomiczne i przyjaźnie środowisku.”


Budowa biogazowi w Giżach
Fot. Wolf System



Budowa biogazowi w Przypisówce
Fot. Wolf System


Elektrownie wodne oraz wiatrowe, a także biogazownie rolnicze to zakłady, które w przyszłości powinny zagwarantować nam stały dostęp do energii z odnawialnych źródeł. Optymalne bezpieczeństwo energetyczne kraju zapewni jednak rozbudowana sieć tego rodzaju wytwórni energii elektrycznej i cieplnej. Budowane przez firmę Wolf System zbiorniki dla biogazowni w Upałtach Małych, Przypisówce i Giżach, a także te funkcjonujące elektrownie biogazowe w Kostkowicach, Grzmiącej, Żórawinie, Zalesiu-Domaszowicach, Piekoszowie, Gorzesławiu, Borzęciczkach, Rzeczycach czy Łanach Wielkich być może za kilkanaście lat stanowić będą główne, lokalne źródła zielonej energii. 

Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 6 (12) 2012
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: