Betonowa ściana oporowa z "wysuszonej gliny"

Ocena: 0
19607
Niedawno zakończono prace nad ważnym połączeniem transportowym w Holandii. Wygląd betonowej ściany oporowej ma przyciągać wzrok ale też komponować się z otoczeniem. Stąd klient poprosił o atrakcyjny projekt ściany. Idealnym rozwiązaniem okazał się wzór stworzony przy pomocy nowej tekstury NOEplast "Santpoort".

Trasa HOV-Velsen jest ważnym nowym połączeniem między stacjami kolejowymi Haarlem i IJmuiden. Autobus HOV jeździ starymi drogami. By zapewnić mu pierwszeństwo na drodze w celu uniknięcia opóźnień względem rozkładu jazdy, przeprojektowano drogi i zainstalowano system kontroli ruchu. Jednym z efektów tych zmian jest wspaniała betonowa ściana oporowa w Santpoort-Noord wyglądem przypominająca wyschniętą glinę.

Doskonale wzmocniona ściana oporowa

Ściany oporowe odgrywają istotne role, ale zazwyczaj wyglądają zupełnie zwyczajnie. Jednakże, mogą, jak widać na przykładzie w Santpoort-Noord, być czymś więcej niż szarymi, monotonnymi panelami. Ponieważ wygląd ściany oporowej może znacząco wpłynąć na efekt wizualny jej otoczenia, dla architekta istotnym stało się stworzenie atrakcyjnego wzoru dla projektu w Santpoort. Położył on duży nacisk na wizualne zintegrowanie ściany z krajobrazem. Inspiracją dla tego projektu stał się wzór przypominający wyschniętą glinę. Architekt zapragnął uzyskać w betonowej ścianie oporowej spójny wzór i chropowatą powierzchnię dzięki pęknięciom o różnej szerokości i długości. Ale musiał znaleźć sposób na realizację swojego pomysłu. W obliczu tego wyzwania zwrócił się do NOE Bekistingtechniek w Arkel, holenderskiej filii NOE-Schaltechnik z Süssen w Niemczech. Firma ta od ponad 60 lat zajmuje się szalunkami do betonu a betonowymi powierzchniami tworzonymi przy pomocy teksturowanych matryc od ponad 40 lat. NOE oferuje teksturowane matryce pod nazwą NOEplast klientom pragnącym by ich betonowe powierzchnie wyglądały estetycznie.


Od glinianego podłoża do teksturowanych matryc

By uzyskać wymyślony przez architekta gliniany relief obraz zdygitalizowano, zrastrowano i zeskalowano do rozmiaru ściany oporowej. Wszyscy inwestorzy projektu byli przekonani, że teksturowana powierzchnia powinna wyglądać jak najbardziej naturalnie. Ponadto, wzór struktury musiał rozciągać się do różnych szerokości i wysokości. Ten pierwszy wymóg stanowił duże wyzwanie, ale w końcu go osiągnięto. Zespół NOE stworzył model przy użyciu technologii CNC, a wykorzystano go przy produkcji modelu. Z kolei modelu użyto do produkcji formy i negatywów, których z kolei użyto do wyprodukowania teksturowanej matrycy.

Wielokrotne użycie

Teksturowane matryce wystarczy jedynie zamontować w formie by nadać betonowi zamierzony wzór. W praktyce jednakże na placu budowy matryca musi zostać przyklejona do szalunku, lub do sklejki, która następnie jest przykręcana do szalunku. W fabryce prefabrykatów wystarczy jedynie umieścić teksturowaną matrycę w szalunku. Następnie, w zależności od danej teksturowanej matrycy kładzie się cienką warstwę środka antyadhezyjnego. NOE-Schaltechnik oferuje taki środek kompatybilny z ich produktami, wyprodukowany specjalnie z myślą o teksturowanych matrycach. Wylewać można jak tylko teksturowana matryca zostanie przygotowana. Po stężeniu betonu i zdjęciu matrycy, oczom ukazuje się wybrany wzór na betonowej powierzchni. Teksturowanych matryc NOEplast można ponownie użyć nawet do 100 razy.


Specjalna usługa

NOE-Schaltechnik wciąż dąży do jak największego ułatwiania pracy swoim klientom. Będąc jednocześnie dostawcą szalunków jak i teksturowanych matryc firma oferuje również specjalną usługę: na prośbę klienta, pracownicy NOE mogą umieścić matryce na szalunkach lub na sklejce. Usługa ta jest szczególnie pomocna na placach budowy, gdzie nierówne podłoże, brak miejsca lub złe warunki atmosferyczne utrudniają zainstalowanie matryc. Teksturowane matryce przymocowane przez ekipę NOE są dostarczane na plac budowy lub do zakładów prefabrykacji gotowe do natychmiastowego użycia.


Własne projekty klientów oraz łączenie standardowych matryc

NOE-Schaltechnik przyjmuje od swoich klientów zamówienia na specjalne, indywidualne projekty. Pomysły klientów można realizować na wiele sposobów:
  • Tradycyjne podejście to wykonanie modelu a następnie formy z istniejącej już tekstury.
  • Alternatywą jest uchwycenie cech powierzchni cyfrowo przy pomocy skanera 3D i stworzenie modelu używając technologii CNC.
  • Producent używa technologii CNC już od kilku lat by stworzyć teksturowane powierzchnie i wzory oparte na danych wektorowych.
NOE-Schaltechnik posiada również ogromny wachlarz standardowych wzorów. Na przykład oferuje wzory przypominające drewno, kamień, gips czy mur. Ponadto, NOE może odtworzyć na betonowych powierzchniach odręcznie zrobione motywy, wzory liniowe lub elementy ozdobne.

NOE-Schaltechnik zawsze jest w stanie zaproponować swoim klientom właściwe rozwiązanie dla najróżniejszych wzorów betonowych powierzchni.

Źródło i zdjęcia: NOE
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: