Firma Merko jest czeskim producentem technologii do produkcji betonu. O wysokiej jakości urządzeń świadczy ich bezawaryjne wykorzystanie w skrajnych warunkach atmosferycznych – na gorących piaskach Abu Dhabi i mrozie Syberii.
Betoniarnie Merko na pustyni Abu Dhabi
Fot. Merko
Betoniarnie Merko na pustyni Abu Dhabi
W pierwszej połowie roku 2014 firma Merko CZ, a.s. zrealizowała dostawę i montaż dwóch mobilnych betoniarni do Emiratów Arabskich. Były to dwie identyczne mobilne betoniarnie typu MBP3D z dwuwałowymi mieszarkami o objętości 3 m3 gotowego betonu i dwoma zasobnikami kruszywa dla każdej z betoniarni.
Montaż urządzenia przebiegał w ekstremalnych temperaturach +40°C, a ekipa montażowa codziennie dojeżdżała 100 km na niecodzienny plac budowy, na pustynię.
Wydajność jednej betoniarni MBP3 wynosi 120 m3/h. Do transportu kruszywa do mieszarki służy ryflowany gumowy pas wynoszący, osłonięty blaszaną osłoną. Obie betoniarnie MBP3 są w wersji letniej bez obudowy. Takie też zostały dostarczone na miejsce.
Betoniarnie Merko na Sibirze – Półwysep Jamal
Na przełomie lat 2013/2014 była realizowana dostawa i montaż trzech mobilnych betoniarni dla jednej z największych firm, realizujących globalne projekty budowlane dla przemysłu energetycznego, wydobycia ropy i gazu.
Na wschodnim brzegu Półwyspu Jamal, w arktycznych warunkach północno-zachodniej Syberii, na brzegu Morza Karskiego powstaje nowe centrum logistyczne. Budowa i realizacja projektu zabezpiecza arktyczne lotnisko dla wszystkich typów samolotów. Inwestycja obejmuje budowę gazociągu i magazynów skroplonego gazu dla portu morskich statków w celu zaopatrzenia Europy zachodniej, Ameryki Północnej i Południowej i Azji.
Betoniarnie Merko na Sibirze – Półwysep Jamal
Fot. Merko
Dostawa betoniarni na miejsce budowy, do Archangielska, pomimo napiętych terminów, przebiegła według planu. Stąd betoniarnie zostały przeładowane na lodołamacz i dalej podróżowały na Półwysep Jamal. Na miejsce budowy nowego centrum, na podstawie specjalnego pozwolenia, grupa montażowa dostała się za pomocą śmigłowca z miasta Urengoj, przy czym lot helikopterem trwał 4,5 godziny, a plan lotów był uzależniony od kapryśnej pogody.
Na start helikopterów czekano kilka dni. Montaż pierwszych dwóch mobilnych betoniarni typu MB 1T z mieszarką o objętości 1 m3 rozpoczął się z końcem grudnia 2013 roku. Obecnie obie betoniarnie są już umieszczone w obudowanej hali.
Na początku roku 2014 dostarczona została trzecia mobilna betoniarnia typu MBS 3D o wydajności 120 m3/h, obudowana i posiadająca system ogrzewania. Prace montażowe przebiegły w ekstremalnych mrozach, w temperaturze -30°C.
Dla tego samego klienta na początku roku 2014 zostały również dostarczone 3 mobilne betoniarnie typu MB1T w ramach projektu budowy największego eksportera gazu ziemnego.
Firma MERKO CZ, a.s. jest producentem technologii do produkcji betonu. Na rynku od 1991 roku, głównym profilem jest produkcja betonowni i urządzeń pomocniczych do zakładów betoniarskich – urządzenia do recyklingu – przetwarzania resztek betonu i produkcja ciepła zapewniającego całoroczną pracę betonu.
Biuro MERKO CZ, a.s. i fabryka produkcyjna znajduje się w Republice Czeskiej. Firma ma oddziały w Polsce, na Słowacji i Chorwacji, a także jest aktywna na rynkach Europy środkowej i południowej, w europejskiej części Rosji i krajów byłego WNP, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Posiada również przedstawicieli w Rosji, Uzbekistanu, Rumunia, Bułgaria, Węgry, Maroko.
MERKO dostarcza swoim klientom różne rodzaje betonowni i zakładów mieszania, przeznaczonych do wytwarzania betonu towarowego i do produkcji elementów prefabrykowanych, w konstrukcjach stacjonarnych i mobilnych. Jest to kompleksowa dostawa sprzętu, w tym urządzeń pomocniczych, takich jak: recykling, systemy ogrzewania i chłodzenia lub urządzeń do magazynowania i transportu materiałów sypkich. Główną strategią firmy jest stworzenie konkretnych rozwiązań technicznych, zgodnie z wymaganiami klienta. Zwiększenie udziału w rynku czeskim i pozyskiwanie nowych klientów w nowych krajach zmusza Merko do ciągłego podnoszenia jakości produktów oraz rozwoju nowych rodzajów urządzeń.