Po trzech latach rozbudowy i modenizacji, na stadionie im. Jeana Bouina w Paryżu, został rozegrany pierwszy mecz rugby. Nowa kopuła stadionu zbudowana została z delikatnej betonowej kratownicy rozciągającej się nad wszystkimi trybunami. Rozwiązanie to było możliwe dzięki zastosowaniu betonu o wysokiej wydajności Ductal® Lafarge zbrojonego włóknami.
Stadion został wybudowany w 1925 r. i posiadał 9 tysięcy miejsc na trybunach. Nowa, ultranowoczesna budowla może pomieścić do 20 tysięcy fanów rugby. Nowa bryła stadionu im. Jeana Bouina została zaprojektowana przez architekta Rudiego Ricciotti i do jej budowy użyto betonu o wysokiej wydajności Ductal® zbrojonego włóknami. Beton ten zapewnia optymalne przechodzenie światła i powietrza w siatkowej elewacji zewnętrznej, jednocześnie działając jako parawan przeciw wiatrowi.Taka elewacja nadaje stadionowi unikalny wygląd. Dzięki zastosowaniu betonowej kratownicy zachowuje on oryginalny charakter, wtapiając się w miejski krajobraz. Publiczność może oglądać otaczającą panoramę miasta.
Betonowa kratownica o powierzchni 23 000 m² została zastosowana po raz pierwszy. Przy budowie konstrukcji stadionu niezbędne było spełnienie kilku wymagań technicznych:
- zaprojektowanie kopuły o zmiennym przekroju w celu uzyskania optymalnej sztywności i lekkości konstrukcji,
- zastosowanie wodoszczelnych uszczelek między betonem i szkłem nad całą powierzchnią stadionu,
- zastosowanie barier dźwięku minimalizujących hałas.
Źródło i grafika: Lafarge