Jednym z zastosowań gabionów jest użycie ich jako okładziny na elewacji. Dlaczego architekci sięgają po to rozwiązanie? Ponieważ zapewnia oryginalny wygląd, czego dowodem może być Urząd Pracy w jednym z czeskich miast, a także charakteryzuje się funkcją termoizolacyjną.
Stała temperatura dzięki gabionom
Konstrukcje gabionowe stosuje się niekiedy jako tzw. okładzinę elewacyjną, zwaną z angielska claddingiem. Kosze wypełnione kamieniami lub cegłą sprawiają, że latem otoczony przez nie budynek nie nagrzewa się za mocno.
Z kolei zimą gabionowa ściana pomaga ograniczyć utratę ciepła z wnętrza chronionego budynku jako dodatkowa ochrona izolacyjna. Dzięki temu jego mieszkańcom jest cieplej, a rachunki za ogrzewanie są niższe, ponieważ wytworzona energia pozostaje w większej ilości w murach domu.
Prawidłowy montaż ściany z gabionów
Aby gabiony skutecznie spełniały funkcje estetyczną oraz izolacyjną przez wiele lat, muszą zostać prawidłowo zamocowane do ściany nośnej. Minimalna grubość konstrukcji to 15 cm, co odpowiada dwóm oczkom siatki. Warto mieć ten wymiar na uwadze, projektując rozwiązanie dla konkretnego budynku. Oczywiście istnieje możliwość utworzenia grubszej ściany - najczęściej wybierane i zalecane są konstrukcje 30 cm.
Jako wypełnienie poleca się przede wszystkim kamienie łamane oraz cegłę, najlepiej o kształcie prostopadłościennym, który ułatwia dokładne wyłożenie kosza. To ważne, by wewnątrz gabionu nie było pustych przestrzeni ani dziur, dlatego odradza się używania kamieni o nieregularnych kształtach.
Ważne wymiary i waga
Konstrukcje gabionowe łączy się ze ścianą budynku za pomocą blachy stalowej oraz kotew. Należy także pamiętać o odpowiednim podparciu konstrukcji gabionowej na wysokości poprzez montaż wspornika. A także o odpowiedniej konstrukcji fundamentu - musi on utrzymać całą konstrukcję. Z założenia masa 1 m3 gabionu (kosz + wypełnienie) to 1600 kg.
Stosując się do tych wskazówek mamy pewność, że konstrukcje gabionowe będą przez wiele lat cieszyły oko i zapewniały izolację chronionemu budynkowi.
Źródło i zdjęcie: Betafence