Na placu budowy wbito już ponad 940 żelbetowych pali, które wzmocniły grunt. Wkrótce rozpoczęte zostaną prace przy budowie chłodni kominowej, kotła i instalacji oczyszczania spalin. W piątek (2 sierpnia 2013 r.) postępy prac obserwował minister skarbu Włodzimierz Karpiński.
"Inwestycja w Kozienicach, podobnie jak te w Jaworznie oraz Opolu, ma za cel przebudowę potencjału krajowej energetyki. Potrzebujemy nowych megawatów, a nasza gospodarka jest w dużej mierze oparta na węglu. To niezaprzeczalne fakty. Możemy je bezskutecznie kwestionować lub biznesowo wykorzystać. Tak się dzieje tutaj i postępy w budowie Kozienic powinny stać się punktem odniesienia dla pozostałych, planowanych inwestycji" - powiedział minister skarbu Włodzimierz Karpiński.
Na utwardzonej palami powierzchni zbudowane zostaną główne obiekty nowego bloku Elektrowni Kozienice, w tym: kotłownia, maszynownia, budynek urządzeń elektrycznych, zbiorniki retencyjne popiołów oraz galeria nawęglania.
Obecnie przy budowie nowego bloku pracuje 150 osób. Wraz z postępami prac, zatrudnienie będzie się szybko zwiększać. Jeszcze w tym roku ruszy budowa chłodni kominowej, fundamentów kotła wraz z pylonami komunikacyjnymi i fundamentów Instalacji Odsiarczania Spalin (IOS). W 2014 r. rozpocznie się montaż konstrukcji kotła i budynku maszynowni. W kolejnych etapach zrealizowane zostaną: instalacja przygotowania wody, elektrofiltr oraz plac nawęglania, w połowie 2016 r. planowany jest rozruch próbny. Energia z nowego bloku zasili krajowy system energetyczny za cztery lata, w 2017 r.
Nowy blok energetyczny, który powstaje w Świerżach Górnych będzie miał moc 1075 MW. Dzięki swoim parametrom stanie się stabilizatorem krajowego systemu energetycznego. Po ukończeniu budowy, ENEA Wytwarzanie będzie dysponować największą, najsprawniejszą oraz najnowocześniejszą w kraju jednostką wytwórczą opalaną węglem kamiennym.
Źródło: MSP
Zdjęcia: ENEA Wytwarzanie
Zdjęcia: ENEA Wytwarzanie