23-kilometrowy tunel. Realizacja elektrowni wodnej w Austrii

Ocena: 0
5339
Metrostav  za pośrednictwem spółki zależnej BeMo Tunnelling, prowadzi prace przy realizacji nowoczesnej elektrowni wodnej w Austrii, niedaleko miejscowości Reid, przy granicy ze Szwajcarią. Obiekt, którego jednym z najważniejszych elementów jest długi na ponad 23 kilometry tunel, ma docelowo produkować rocznie 400 GWh. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 56,4 mln euro, a wartość prac wykonanych przez BeMo Tunnelling przy ostatnim, trzecim etapie projektu, to blisko 14,7 mln euro.

Elektrownia wodna GKI to innowacyjny projekt energetyczny. Turbiny produkujące elektryczność powstaną nie na samej rzece Inn, lecz u wylotu ponad 23 kilometrowego tunelu prowadzącego od ujęcia wody w górnym biegu rzeki, do znajdującej się niżej instalacji energetycznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu napędzająca turbiny woda będzie mięć dużą prędkość, zwiększając tym samym wydajność produkcji energii. Ten sposób realizacji nie zakłóci naturalnego biegu rzeki oraz nie obniży walorów alpejskiego ekosystemu. Prace wykonywane przez spółkę zależną Metrostav obejmują wydrążenie ostatnich 300 metrów tunelu, a także wybudowanie głównego budynku elektrowni. Obiekt będzie znajdował się prawie w całości pod ziemią, co zminimalizuje jego wpływ na alpejski krajobraz.


"Spółka BeMo Tunnelling GmbH, specjalizująca się w konstrukcjach tunelowych i górniczych, została częścią międzynarodowej grupy Metrostav w 2013 roku. Dzięki jej pozyskaniu grupa umocniła swoją pozycję na ważnych dla przedsiębiorstwa rynkach Europy Zachodniej, w szczególności w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Korzystając z doświadczenia firmy w realizacji kompleksowych inwestycji tunelowych, grupa Metrostav mogła przystąpić do prowadzenia zaawansowanych projektów inżynieryjnych w tych krajach, czego przykładem jest elektrownia wodna GKI. Kluczowe elementy trzeciego etapu budowy to wydrążenie ostatnich 300 metrów górskiego tunelu oraz realizacja budynku elektrowni i otaczającej go infrastruktury. Mamy nadzieję, że projekt - ważny dla bezpieczeństwa energetycznego regionu - przyczyni się do rozwoju technologii wykorzystującej odnawialne źródła pozyskiwania elektryczności oraz stanie się kolejnym przykładem możliwości technicznych grupy" - mówi Radim Cap, dyrektor Metrostav Polska.

Źródło i zdjęcia: Metrostav
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: