Budimex zrealizowało kontrakt w ciągu 29 miesięcy, czyli zgodnie z zapisami umowy. Trwają jeszcze prace dodatkowe zlecone przez inwestora w trakcie kontraktu, które potrwają do końca roku. Całkowita wartość projektu to ponad 51 mln zł. Zabrzańska elektrociepłownia Fortum będzie wielopaliwowa, tzn. będzie mogła korzystać z zasilania aż trzema różnymi rodzajami paliwa. Szczególnie ważna w tej kwestii jest możliwość użycia węgla RDF, czyli paliwa z odpadów, których nie można już ponownie wykorzystać. Dzięki temu w obiekcie będzie prowadzona gospodarka w tzw. obiegu zamkniętym, a materiały, które trafiłyby na wysypisko śmieci będą służyły do wytwarzania ciepła i prądu.
"To pierwsza w Polsce elektrociepłownia, która ma możliwość korzystać z tego paliwa alternatywnego. Budimeksowi jako nowoczesnemu przedsiębiorstwu budowlanemu ideały ochrony środowiska są od zawsze bardzo bliskie, dlatego tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy budować tak nowoczesny ekologicznie obiekt" - mówi Dariusz Blocher, prezes zarządu Budimex SA.
Szeroki zakres prac Budimeksu
Budimex, jako główny wykonawca robót budowlanych, był odpowiedzialny m.in. za budowę zespołu budynków głównych, w tym kotłowni oraz silosów przykotłowych, maszynowni, głównej klatki schodowej oraz budynku elektrycznego z nastawnią. Ponadto firma zrealizowała obiekty wprowadzania mocy, obiekty oczyszczania spalin i obiekty układu odpopielania. "Wyzwaniem było wykonanie zabudowy ponad 12 000 m3 betonu oraz ponad 1200 ton stali zbrojeniowej, do którego zaliczało się także przygotowanie fundamentu turbiny oraz pylonu komunikacyjnego o wysokości 66 m. Dzięki dobrej organizacji pracy i doświadczeniu naszych pracowników udało się to zrobić w rekordowo krótkim czasie 12 tygodni" - mówi Dariusz Blocher.
W zakres działań budowlanych firmy wchodziły także prace na dachu, wykonanym z blachy trapezowej na stalowej konstrukcji, pokryte papą termozgrzewalną. W sumie inwestycja zrealizowania przez Budimex liczy ponad 171 tys. m3 i prawie 12 tys. m2 powierzchni.
Eksperci szacują, że zastosowana technologia doprowadzi do zmniejszenia emisji szkodliwych pyłów ponad 11-krotnie, a dwutlenku siarki ponad 7-krotnie. Nowa elektrociepłownia zastąpi stare, wysłużone instalacje, działające do tej pory w Zabrzu i Bytomiu. Moc nowej instalacji wynosi 225 MW wsadu w paliwie (moc cieplna: 145 MW, moc elektryczna: 75 MW). Zakładana roczna produkcja ciepła wynosi 730 GWh, prądu zaś 550 GWh.
Źródło i zdjęcie: Budimex