ZUS od zleceń

Ocena: 0
925

Z dniem 1 stycznia 2016 roku wejdą w życie przepisy dotyczące nowych zasad oskładkowania umów-zleceń.

Status zwolnienia ze składek ZUS nadal utrzymali uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych oraz studenci do ukończenia 26. roku życia.

W przypadku pozostałych ubezpieczonych umowa-zlecenie jest tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Jeżeli zleceniobiorca wykonuje równocześnie kilka umów, tytułem do ubezpieczeń jest ta umowa, która powstała najwcześniej. Zleceniobiorca może jednak dobrowolnie, na swój wniosek, wystąpić o objęcie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych, tytułów lub zmienić tytuł ubezpieczeń.

Liczba równocześnie wykonywanych umów-zleceń jest jednym z kryteriów ustalania, czy dana umowa stanowi tytuł do ubezpieczeń czy też nie. Drugim kryterium jest miesięczny przychód, od którego zostaną naliczone składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Zleceniobiorca, którego podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym miesiącu jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, spełniająca przy tym warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym również z innych tytułów. Zasady tej nie stosuje się, jeżeli łączna podstawa wymiaru składek z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy-zlecenia lub z innych tytułów osiąga kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Co ważne, przy ustalaniu tytułu do ubezpieczeń w danym miesiącu bierze się pod uwagę wyłącznie umowy trwające w tym miesiącu oraz przychód wypłacony w miesiącu trwania umowy. Oznacza to, że wynagrodzenia wypłaconego po zakończeniu trwania umowy w kolejnych miesiącach nie bierze się pod uwagę przy ustalaniu tytułu do ubezpieczeń.

Zleceniobiorca prowadzący jednocześnie pozarolniczą działalność podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu tej działalności, jeżeli z tytułu wykonywania umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz współpracy przy wykonywaniu tych umów podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest niższa od najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Zleceniobiorca w tym przypadku może dobrowolnie, na swój wniosek, wystąpić o objęcie go ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi również z umowy-zlecenia.

Z kolei zleceniobiorca prowadzący jednocześnie pozarolniczą działalność, dla której właściwa jest podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, stanowi 30 procent minimalnego wynagrodzenia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z obu tytułów, czyli umowy-zlecenia i działalności gospodarczej. Zatem przedsiębiorcy rozpoczynający działalność nie zostali objęci zwolnieniem z opłacania składek w przypadku wykonywania dodatkowej pracy na podstawie umowy zlecenia.

Edyta Pisarczyk-Kulon
Autorka jest radcą prawnym
Idziemy nr 1 (535), 1-3 stycznia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: