Zmiany w zasiłkach

Ocena: 0
450

Nowe zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz zatrudnionych na innej podstawie niż umowa o pracę obowiązują od 1 stycznia 2016 r.

Obecnie podstawa wymiaru będzie ustalana z 12 miesięcy kalendarzowych.

Według nowych zasad, podstawę wymiaru zasiłku stanowi suma przeciętnej miesięcznej najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia, z których przychód podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku oraz kwoty stanowiącej iloczyn jednej dwunastej przeciętnej kwoty zadeklarowanej jako podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, w części przewyższającej najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia, z których przychód podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku, oraz liczby tych miesięcy. Przychód ten pomniejsza się o kwotę równą 13,71 proc.

Jeżeli niezdolność do pracy ubezpieczonego podlegającego nieprzerwanie ubezpieczeniu chorobowemu przez okres krótszy niż 12 miesięcy kalendarzowych, dla którego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe stanowi kwota zadeklarowana powstała po upływie pełnego kalendarzowego miesiąca ubezpieczenia chorobowego, a okres ubezpieczenia chorobowego rozpoczął się po przerwie nieprzekraczającej 30 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu, przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku w liczbie pełnych kalendarzowych miesięcy ubezpieczenia uwzględnia się również pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia z poprzedniego tytułu. Liczba pełnych kalendarzowych miesięcy ubezpieczenia uwzględnionych z aktualnego i poprzedniego tytułu nie może przekraczać 12.

Obowiązujące przepisy mają zastosowanie do ubezpieczonych, których niezdolność do pracy uprawniająca do zasiłku powstała po 31 grudnia 2015 r., a także gdy niezdolność do pracy powstała przed dniem 1 stycznia 2016 r, prawo zaś do zasiłku powstało po 31 grudnia 2015 r. Jeżeli prawo do zasiłku powstało przed 1 stycznia 2016 r. i przysługuje także po tej dacie, zasiłek jest wypłacany od podstawy wymiaru ustalonej według dotychczasowych zasad obowiązujących przed zmianą.

Jeżeli ubezpieczony pobierał zasiłek przed 1 stycznia 2016 r. oraz po 31 grudnia 2015 r., powstanie prawo do kolejnego zasiłku bez przerwy lub po przerwie trwającej krócej niż trzy miesiące kalendarzowe oraz pomiędzy okresami pobierania zasiłku nie było przerwy w ubezpieczeniu, podstawy wymiaru zasiłku, do którego prawo powstało po 31 grudnia 2015 r., nie ustala się na nowo.

Jeśli natomiast ubezpieczony pobierał zasiłek przed 1 stycznia 2016 r. oraz po 31 grudnia 2015 r., powstanie prawo do kolejnego zasiłku lub do tego samego rodzaju zasiłku po przerwie oraz między okresami pobierania zasiłków wystąpiła przerwa trwająca co najmniej trzy miesiące kalendarzowe lub między okresami pobierania zasiłku wystąpiła przerwa w podleganiu ubezpieczeniu chorobowemu, nawet gdy przerwa między okresami pobierania zasiłku nie trwa co najmniej trzy miesiące kalendarzowe, podstawę wymiaru zasiłku przysługującego po przerwie zostanie ustalona na nowo.

Edyta Pisarczyk-Kulon
Autorka jest radcą prawnym
Idziemy nr 8 (542), 21 lutego 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: