Zmiany w urlopach wychowawczych

Ocena: 0
659

Od stycznia obowiązują zmiany w urlopach wychowawczych. Wymiar urlopu nie zmienił się, jednak od nowego roku można z niego korzystać do ukończenia przez dziecko szóstego roku życia; wcześniej datą graniczną był piąty rok życia dziecka.

Ponadto z urlopu wychowawczego mogą jednocześnie korzystać oboje rodzice lub opiekunowie dziecka. W tym przypadku łączny wymiar urlopu wychowawczego nie może przekroczyć 36 miesięcy.

Łączny wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy. Każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego z 36 miesięcy wymiaru urlopu. Prawa do jednego miesiąca urlopu nie można przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka. Wzięcie urlopu wychowawczego w wymiarze co najmniej jednego miesiąca oznacza wykorzystanie przez rodzica lub opiekuna dziecka tego urlopu.

Od stycznia urlop wychowawczy jest udzielany na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika. Pracownik może wycofać wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego nie później niż na siedem dni przed jego rozpoczęciem, składając pracodawcy pisemne oświadczenie w tej sprawie. Jeżeli wniosek o urlop został złożony bez zachowania terminu, pracodawca udziela urlopu wychowawczego nie później niż z dniem upływu 21 dni od dnia złożenia wniosku.

Do wniosku o urlop wychowawczy pracownik dołącza pierwsze oświadczenie dotyczące korzystania z części urlopu rodzicielskiego na dane dziecko w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu poprzedniej części urlopu rodzicielskiego albo zasiłku za okres odpowiadający okresowi części urlopu rodzicielskiego, ze wskazaniem liczby części urlopu wykorzystanych w taki sposób. Drugim załącznikiem jest oświadczenie o braku zamiaru korzystania przez drugie z rodziców albo opiekuna dziecka z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku albo informacja o okresie, w którym drugie z rodziców albo opiekun dziecka zamierza korzystać z urlopu wychowawczego w okresie objętym wnioskiem. Oświadczenie to nie jest wymagane w razie ograniczenia drugiemu rodzicowi władzy rodzicielskiej, pozbawienia go jej albo ograniczenia lub zwolnienia z opieki drugiego opiekuna dziecka.

Urlop wychowawczy jest udzielany w nie więcej niż pięciu częściach. Liczbę części urlopu ustala się w oparciu o liczbę złożonych wniosków o udzielenie urlopu. Matka lub ojciec dziecka ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy w trzech przypadkach: jeżeli drugie z rodziców nie żyje, jeśli nie przysługuje mu władza rodzicielska albo zostało pozbawione władzy rodzicielskiej lub władza ta uległa ograniczeniu bądź zawieszeniu. Jeżeli dziecko pozostaje pod opieką tylko jednego opiekuna, to opiekunowi temu przysługuje urlop wychowawczy w wymiarze do 36 miesięcy.

Edyta Pisarczyk-Kulon
Autorka jest radcą prawnym
Idziemy nr 12 (546), 20 marca 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: