Zmiany w prawie pracy

Ocena: 0
2123
W 2015 roku planowane są, istotne dla pracowników, zmiany w kodeksie pracy.
Najważniejsze z nich dotyczą rodzajów umów zawieranych z pracownikami, zmian w długości okresu wypowiedzenia czy też zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.

Z kodeksu ma zniknąć umowa o pracę na zastępstwo, pozostaną zatem umowy na okres próbny, na czas nieokreślony oraz na czas określony. Projekt precyzuje cel zawarcia umowy na okres próbny – będzie można ją zawrzeć na okres nieprzekraczający trzech miesięcy, w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia do wykonywania pracy określonego rodzaju. Ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem będzie możliwe, jeżeli pracownik ma zostać zatrudniony do wykonywania innego rodzaju pracy.

Z kolei okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów zawieranych z tym samym pracownikiem nie będzie mógł przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie będzie mogła przekraczać trzech. Uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy będzie uważało się za zawarcie, od dnia następującego po jej rozwiązaniu, nowej umowy o pracę na czas określony.

Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony będzie dłuższy niż 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów będzie większa niż trzy, od dnia następującego po upływie 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy tego rodzaju pracownik będzie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Projekt wprowadza również rodzaje umów o pracę na czas określony. Są nimi umowy w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym, w celu wykonywania pracy przez okres kadencji oraz gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie, które uzasadniają zatrudnienie na czas określony w związku z okresowymi potrzebami pracodawcy. Do tych umów nie będzie stosować się ograniczeń związanych z długością trwania tych umów.

W kodeksie pracy ma również znaleźć się nowy, praktykowany już sposób rozwiązania umowy o pracę – rozwiązanie na mocy porozumienia stron; równocześnie pozostaną bez zmian dotychczasowe sposoby: rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia oraz z upływem czasu, na jaki umowa została zawarta.

Nowością w projekcie, która będzie miała znaczenie dla pracowników, jest zrównanie okresów wypowiedzenia przy wszystkich rodzajach umów. Będą one uzależnione od długości zatrudnienia u danego pracodawcy, natomiast bez zmian pozostawiono długość okresu wypowiedzenia, czyli sześć miesięcy, jeden miesiąc albo trzy miesiące.

Praktyką stosowaną przez pracodawców jest możliwość zwolnienia ze świadczenia pracy pracownika w okresie wypowiedzenia. Projekt zmian w kodeksie pracy przewiduje taką instytucję. Zgodnie bowiem z nowymi zapisami w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca będzie mógł zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. W tym okresie pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest radcą prawnym
Idziemy nr 50 (482), 14 grudnia 2014 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: