Zmiany w emeryturach

Ocena: 0
1113
Ostatnia nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wprowadziła nowe, korzystniejsze rozwiązania w zakresie ustalania wysokości emerytury i kapitału początkowego. Obowiązują one od 1 maja 2015 roku.
Z wprowadzonych zmian mogą skorzystać zarówno osoby, które dopiero zamierzają przejść na emeryturę, jak i osoby, które już pobierają świadczenie.

Pierwsza ze zmian dotyczy osób, które na emeryturę przechodzą według nowych zasad, oraz osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku, które kontynuują zatrudnienie po osiągnięciu wieku emerytalnego. Mogą one – w zależności od tego, która z tablic średniego trwania życia będzie dla nich korzystniejsza: czy ta obowiązująca w dniu osiągnięcia wieku emerytalnego, czy obowiązująca w dniu składania wniosku o przyznanie emerytury – wybrać korzystniejszą dla siebie opcję.

Zmiany wprowadzono również w sposobie wliczenia do stażu emerytalnego okresu opieki nad dzieckiem, w tym okresu urlopu wychowawczego czy bezpłatnego. Przy wyliczaniu wysokości emerytury okres ten liczony był według wskaźnika 0,7 procent. Obecnie wskaźnik ten wynosi 1,3 procent i oznacza, że jest brany pod uwagę w takiej samej wysokości jak okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Emerytura w nowej wysokości przysługuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym zostanie zgłoszony wniosek o ponowne jej ustalenie, nie wcześniej jednak niż od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej.

Kolejna korzystna zmiana dotyczy zasad wliczania do stażu emerytalnego okresu studiów wyższych przebytych przed 1 stycznia 1999 roku. Dotychczas okres ten był uwzględniany w stażu emerytalnym, jednak z ograniczeniem do wysokości jednej trzeciej wszystkich okresów nieskładkowych. Obecnie do stażu emerytalnego ZUS wliczy przebyte studia w pełnym wymiarze.

Z wnioskiem o przeliczenie emerytury mogą obecnie wystąpić osoby, którym świadczenie ZUS naliczył po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego. Emerytura zostanie przeliczona, jeżeli emeryt spełnił łącznie trzy warunki. Po pierwsze, emeryt kontynuował zatrudnienie po osiągnięciu wieku emerytalnego. Po drugie, z wnioskiem o przyznanie emerytury emeryt wystąpił po dniu 31 grudnia 2008 roku. Po trzecie, wysokość emerytury jest wyższa od naliczonej według wcześniejszych przepisów.

Kolejna zmiana dotyczy możliwości przeliczenia wysokości świadczenia. Z takim wnioskiem emeryt może wystąpić jeden raz, a ZUS przeliczy świadczenie, jeżeli emeryt spełni dwa warunki. Po pierwsze, do przeliczenia emerytury wskaże wynagrodzenie z kolejnych 10 lat kalendarzowych przypadających w 20 latach poprzedzających złożenie wniosku o przeliczenie emerytury albo wynagrodzenie z 20 dowolnych lat z całego okresu zatrudnienia. Drugi z warunków to wykazanie, że wskaźnik wysokości podstawy wymiaru wyliczony według przedłożonych dokumentów jest wyższy niż 250 procent.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest radcą prawnym

Idziemy nr 24 (507), 14 czerwca 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: