Zgłoszenie zamiast pozwolenia na budowę domu

Ocena: 0
1667
Od 28 czerwca 2015 roku wystarczy zgłosić w urzędzie budowę domu jednorodzinnego i już po upływie 30 dni można ją rozpocząć.
Do tej pory budowa domu do celów mieszkaniowych była poprzedzona długotrwałym procesem uzyskiwania pozwolenia w postaci decyzji administracyjnej, tak samo jak budowa dużego zakładu produkcyjnego czy wielorodzinnego bloku mieszkalnego.

Oczywiście, do zgłoszenia budowy – jak dotychczas – należy dołączyć projekt budowlany oraz inną niezbędną dokumentację. Nie jest ono jednak już tak sformalizowane i kosztowne jak w przypadku pozwolenia na budowę. Uproszczenie to dotyczy budowy i przebudowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Nowe przepisy spowodują ograniczenie katalogu obiektów budowlanych, które wymagać będą wydania pozwolenia na użytkowanie.

Do zgłoszenia budowy nie trzeba – jak dotychczas – załączać oświadczeń właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz oświadczenia właściwego zarządcy drogi o możliwości dostępu do drogi publicznej. Weryfikacja spełnienia przez budynek warunków określonych w prawie budowlanym w zakresie podłączenia do mediów będzie dokonywana teraz na etapie oddawania inwestycji do użytkowania.

W zgłoszeniu budowy zniesiono również obowiązek podania zamierzonego terminu rozpoczęcia robót budowlanych. Znowelizowana ustawa nakłada także na właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej obowiązek sprawdzenia pod względem formalnym złożonych wniosków o pozwolenie na budowę w wyznaczonym terminie.

Nic nie zmieniło się natomiast w przypadku robót budowlanych przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków. Prace te jak do tej pory wymagają pozwolenia na budowę, koniecznego do uzyskania przed rozpoczęciem prac.

Zgłoszenia budowy należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Właściwy organ, w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia, może w drodze decyzji wnieść sprzeciw. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie. W przypadku nierozpoczęcia wykonywania robót budowlanych przed upływem 3 lat od zgłoszenia rozpoczęcie tych robót może nastąpić po dokonaniu ponownego zgłoszenia.

Za dzień wniesienia sprzeciwu uznaje się dzień nadania decyzji w placówce pocztowej albo dzień wprowadzenia do systemu teleinformatycznego.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest radcą prawnym

Idziemy nr 30 (513), 26 lipca 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: