Zasiłki rodzinne

Ocena: 0
1179
Procedura przyznawania świadczeń rodzinnych ma zostać uproszczona, 1 stycznia 2016 roku zmienią się bowiem formularze wniosków o przyznanie zasiłków rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Nie trzeba będzie już dołączać do wniosku np. zaświadczeń z urzędu skarbowego i ZUS. Ustawa została przyjęta również przez Senat.

Zarówno w przypadku świadczeń rodzinnych, jak i świadczeń z funduszu alimentacyjnego zostanie wprowadzona możliwość składania wniosków wraz z załącznikami przez Internet. To pierwsza ze zmian. Nie trzeba będzie więc już osobiście stawiać się w urzędzie gminy.

Urząd rozpatrujący wniosek o przyznanie świadczeń będzie miał obowiązek samodzielnego uzyskania z urzędu skarbowego, ZUS i KRUS oraz z rejestrów publicznych określonych w ustawie informacji i dokumentów niezbędnych do wydania decyzji w sprawie świadczeń rodzinnych oraz decyzji w sprawie świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Obecnie osoby ubiegające się o świadczenia zobowiązane są do pozyskiwania od różnych organów szeregu zaświadczeń i informacji, a następnie przedstawiania ich organowi właściwemu, np. w zakresie dochodów – z urzędów skarbowych, składek na ubezpieczenie zdrowotne – od ZUS i KRUS, czy orzeczeń o niepełnosprawności. Nowe przepisy mają usunąć bariery administracyjne w stosunku do obywateli, a co za tym idzie – również zmniejszyć koszty związane z realizacją zadań publicznych.

Wyjątkiem od tej zasady będzie 24-miesięczny okres przejściowy dotyczący samodzielnego uzyskiwania informacji z KRUS o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne. Okres ten przewiduje czas na zbudowanie i wdrożenie systemu teleinformatycznego przez KRUS, niezbędny do wymiany informacji o osobach ubezpieczonych. Do tego czasu osoba starająca się o świadczenie nadal będzie musiała wystąpić samodzielnie o wydanie takiego zaświadczenia.

W nowym okresie zasiłkowym, który rozpocznie się 1 listopada 2015 roku, obowiązują jeszcze stare formularze i zasady. Zatem, jak do tej pory, trzeba będzie samodzielnie uzyskać zaświadczenie z urzędu skarbowego, ZUS czy KRUS. Warto o tym pamiętać, ponieważ wnioski o świadczenia rodzinne przyjmowane są od 1 września. Wypłaca się je nie później niż do ostatniego dnia miesiąca, za który przyznane zostało świadczenie rodzinne. W przypadku złożenia wniosku w sprawie ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych po 10. dniu miesiąca świadczenia rodzinne za dany miesiąc wypłaca się najpóźniej do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z dokumentami do 30 września, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata świadczeń przysługujących za listopad nastąpią do 30 listopada.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z dokumentami w okresie od 1 października do 30 listopada, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata świadczeń przysługujących za listopad nastąpią do 31 grudnia.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest radcą prawnym

Idziemy nr 32 (515), 9 sierpnia 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: