Kolejny rok kwota zasiłku dla bezrobotnych nie ulega zmianie. Jak do tej pory 100 procent zasiłku wynosi 823,60 złotych w ciągu pierwszych trzech miesięcy oraz 646,70 złotych w okresie kolejnych miesięcy pobierania zasiłku.
Osoba bezrobotna, która udokumentuje krótszy niż 5-letni okres uprawniający do zasiłku, ma prawo do 80 procent zasiłku. 100-procentowy zasiłek otrzymują osoby ze stażem od 5 do 20 lat. Natomiast 120 procent zasiłku otrzyma osoba bezrobotna, która ma co najmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku.Prawo do zasiłku przysługuje osobie bezrobotnej za każdy dzień kalendarzowy po upływie siedmiu dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy. Warunkiem uzyskania prawa do zasiłku jest brak propozycji odpowiedniej pracy, propozycji stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych lub robót publicznych. Drugi z warunków polega na udokumentowaniu w ciągu 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie okres co najmniej 365 dni, opłacania składki na Fundusz Pracy.
Nie jest to jednak jedyny warunek, osoba ubezpieczona musi podlegać równocześnie obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Zatem wysokość otrzymywanego wynagrodzenia nie w każdym przypadku gwarantuje prawo do zasiłku. Nie ma bowiem znaczenia wymiar czasu pracy, a jedynie fakt opłacania składki na Fundusz Pracy.
Okres pobierania zasiłku co do zasady wynosi sześć miesięcy. W takim wymiarze przysługuje on osobom bezrobotnym, które mieszkają w okresie pobierania zasiłku na obszarze powiatu, w którym stopa bezrobocia w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku nie przekracza 150 procent przeciętnej stopy bezrobocia w kraju.
Przez 12 miesięcy przysługuje zasiłek osobom bezrobotnym zamieszkałym w okresie jego pobierania na obszarze powiatu, w którym stopa bezrobocia w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku przekraczała 150 procent przeciętnej stopy bezrobocia w kraju. Ponadto zasiłek w takiej wysokości otrzyma osoba, która ukończyła 50. rok życia i posiada co najmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku. A także osoba bezrobotna, która ma na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a małżonek bezrobotnego jest także bezrobotny i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania po dniu nabycia prawa do zasiłku przez tego bezrobotnego.
Zmianę miejsca zamieszkania osoby bezrobotnej w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych, która powoduje zmianę powiatowego urzędu pracy, osoba bezrobotna powinna zgłosić w urzędzie pracy, w którym jest zarejestrowana. Ponadto powinna ona stawić się w nowym urzędzie pracy w terminie 14 dni od dnia zmiany miejsca zameldowania.
Osoba bezrobotna ma również obowiązek w ciągu siedmiu dni zawiadomić urząd pracy o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub o złożeniu wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej oraz o zaistnieniu innych okoliczności powodujących utratę statusu bezrobotnego albo utratę prawa do zasiłku.
Edyta Pisarczyk |