Wysokość macierzyńskiego

Ocena: 0
1194

Wysokość zasiłku macierzyńskiego jest uzależniona od rodzaju świadczenia związanego z rodzicielstwem i wynosi od 60 do 100 procent podstawy wymiaru zasiłku.

100 procent zasiłku macierzyńskiego przysługuje za okres urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu ojcowskiego.

Od 1 stycznia 2016 roku nie będzie już dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a w miejsce tych świadczeń zostanie wydłużony okres urlopu rodzicielskiego. Pracownik będzie natomiast miał prawo do dłuższego urlopu rodzicielskiego i zasiłku za ten okres. Co do zasady zasiłek macierzyński za czas urlopu rodzicielskiego wynosi 60 procent podstawy wymiaru zasiłku. Jednak jeżeli pracownik wystąpi o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za czas odpowiadający dodatkowemu urlopowi macierzyńskiemu lub na warunkach urlopu macierzyńskiego (od trzech do ośmiu tygodni), za ten okres zasiłek będzie przysługiwał w wysokości 100 procent podstawy.

Co do zasady, ze świadczeń związanych z urodzeniem dziecka pracownik może korzystać łącznie przez 52 tygodnie. Przez 26 tygodni wysokość zasiłku macierzyńskiego wynosi 100 procent podstawy. Natomiast za pozostały okres – 60 procent tej podstawy.

Pracownica, nie później niż 14 dni po porodzie, może złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po takim urlopie – urlopu rodzicielskiego również w pełnym wymiarze. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownicy. W takim przypadku wysokość zasiłku macierzyńskiego za cały okres objęty wnioskiem pracownicy – tj. za cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego – wynosi 80 procent podstawy wymiaru zasiłku.

Od 1 stycznia 2016 r. pracownica będzie mogła ponadto dzielić się z pracownikiem – ojcem dziecka - przysługującym jej urlopem, a pracodawca będzie musiał uwzględnić wniosek pracownika w tym zakresie.

W przypadku rezygnacji z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający dodatkowemu urlopowi macierzyńskiemu lub na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopowi rodzicielskiemu w pełnym wymiarze lub jego części, pracownikowi przysługuje jednorazowe wyrównanie pobranego zasiłku macierzyńskiego do wysokości 100 procent podstawy wymiaru, pod warunkiem że zasiłku macierzyńskiego za wskazany okres nie pobrał drugi z rodziców.

Pracownicy będą mogli również łączyć pracę z urlopem rodzicielskim, w takim przypadku wysokość zasiłku macierzyńskiego zmniejsza się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy, który takiego urlopu udzielił.

Edyta Pisarczyk-Kulon
Autorka jest radcą prawnym
Idziemy nr 46 (529), 15 listopada 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: