Zaczyna się rok szkolny 2016/2017 i nadal obowiązuje rządowy program pomocy na zakup podręczników szkolnych oraz materiałów edukacyjnych.
Część podręczników uczniowie otrzymają nieodpłatnie, dlatego ta grupa nie została objęta programem „wyprawka szkolna”.
Pomoc w ramach wyprawki skierowana jest natomiast do uczniów, którzy nie otrzymają darmowych podręczników. Z programu mogą skorzystać rodziny, w których wychowują się uczniowie niepełnosprawni.
Pomoc będzie miała formę dofinansowania do zakupu podręczników, a w przypadku uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym – także do zakupu materiałów edukacyjnych. Pomoc udzielana jest niezależnie od sytuacji materialnej rodziny.
Z wnioskiem o pomoc mogą wystąpić rodzice ucznia, opiekunowie prawni, rodzice zastępczy, osoby prowadzące rodzinny dom dziecka, ponadto pełnoletni uczniowie – samodzielnie. Wniosek w imieniu ucznia mogą złożyć także nauczyciele, pracownicy socjalni lub inne osoby – za zgodą rodziców ucznia (opiekunów prawnych, rodziców zastępczych, osób prowadzących rodzinny dom dziecka) albo za zgodą pełnoletniego ucznia.
Rodzice lub inne osoby samodzielnie powinni zakupić podręczniki i materiały edukacyjne, a następnie wystąpić o zwrot kosztów ich zakupu. Kwota dofinansowania w zależności od konkretnej sytuacji ucznia wynosi od 175 złotych nawet do 770 złotych.
Wniosek o refundację kosztów na zakup podręczników i pomocy edukacyjnych składa się do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2016/2017. Termin na złożenie wniosku wyznacza wójt, burmistrz lub prezydent miasta, właściwy ze względu na siedzibę szkoły. Do wniosku należy dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dziecka.
Rodzice, którzy przygotowują się do zakupu podręczników i pomocy naukowych dla dziecka, a następnie będą starali się o zwrot kosztów w ramach wyprawki szkolnej, powinni zwrócić uwagę, że pomoc ta nie obejmuje wszystkich wydatków. Nie przysługuje bowiem zwrot pieniędzy wydanych na zakup ćwiczeń, atlasów, słowników itp. wydawnictw. Zatem te pomoce rodzice muszą zakupić z własnych środków.
Edyta Pisarczyk-Kulon |