Wybór OFE

Ocena: 0
446

Raz dokonany wybór otwartego funduszu emerytalnego albo pozostawienie składki emerytalnej w ZUS nie oznacza, że musi to być decyzja ostateczna.

W 2014 r. nastąpiła zmiana w systemie emerytalnym. Przyszłych emerytów postawiono przed wyborem: oszczędzania na przyszłą emeryturę tylko w ZUS lub ewentualnie dywersyfikacji składki i przekazywania jej części do wybranego otwartego funduszu emerytalnego.

Począwszy od 2016 r., co cztery lata, w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca, osoba ubezpieczona może w formie pisemnej dokonać wyboru, jak ma zostać zaewidencjonowana część jej składki emerytalnej w wysokości 2,92 proc. Składkę tę, według dokonanego wyboru, ZUS może przekazywać do wybranego otwartego funduszu emerytalnego albo może być ona ewidencjonowana na subkoncie w ZUS.

Zatem osoba ubezpieczona decyzję o pozostawieniu w ZUS lub przekazywaniu składki do OFE w trakcie trwania ubezpieczenia może podjąć kilkakrotnie. Jednorazowa deklaracja nie przesądza o losie tej części składki. Pozostała cześć składki emerytalnej, czyli 16,6 proc., trafia do ZUS i jest zapisywana na koncie emerytalnym (12,22 proc.) oraz na subkoncie (4,38 proc.). Jeżeli zgodnie z oświadczeniem składki mają być przekazywane do otwartego funduszu emerytalnego, ZUS będzie robił to, począwszy od składki za lipiec.

W przypadku, gdy osoba ubezpieczona nie chce zmieniać poprzednio podjętej decyzji w 2014 r. lub decyzji podjętej przy okazji wchodzenia na rynek pracy po zamknięciu poprzedniego okienka, nie musi składać żadnych deklaracji. Deklarację należy złożyć na nowo tylko w przypadku zmiany decyzji, a tym samym zmiany miejsca przeznaczenia składki.

Deklaracji o przeznaczeniu 2,92 proc. składki emerytalnej nie składają osoby, które mają do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego 10 lub mniej lat. W przypadku tych osób bowiem ZUS zaprzestaje odprowadzania składek do OFE, a fundusze rozpoczynają stopniowy transfer środków z otwartego funduszu emerytalnego do ZUS.

Z okienka transferowego mogą skorzystać nie tylko ubezpieczeni, którzy chcą, aby ZUS przekazywał ich składkę do otwartego funduszu emerytalnego. W okresie od 1 kwietnia 2016 r. do 31 lipca 2016 r. osoby ubezpieczone mogą również dokonać zmiany wybranego wcześniej OFE. Powinny w tym celu złożyć w ZUS oświadczenie o zmianie OFE. Oświadczenie nie zastąpi jednak zawarcia umowy z wybranym funduszem. ZUS bowiem nie pośredniczy w zawarciu umowy pomiędzy ubezpieczonym a otwartym funduszem emerytalnym. Jeżeli osoba ubezpieczona złoży oświadczenie o zmianie funduszu, jednak nie zawrze z nim umowy, składki ZUS będzie przekazywał na konto wcześniej wybranego funduszu. Natomiast jeżeli osoba ubezpieczona nie była dotychczas członkiem OFE i nie zawrze umowy, składka emerytalna będzie ewidencjonowana na subkoncie w ZUS.

Edyta Pisarczyk-Kulon
Autorka jest radcą prawnym
Idziemy nr 18 (552), 1 maja 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: