W trakcie macierzyńskiego

Ocena: 0
1775
Warunkiem uzyskania prawa do zasiłku macierzyńskiego jest urodzenie dziecka w okresie ubezpieczenia chorobowego lub urlopu wychowawczego.
Późniejsze zmiany w sytuacji prawnej osoby ubezpieczonej, już po uzyskaniu prawa do zasiłku macierzyńskiego, nie mają wpływu na prawo do niego. Zasiłek macierzyński przysługuje bowiem przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu rodzicielskiego.

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Natomiast umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca ma obowiązek uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Ochroną przed rozwiązaniem umowy o pracę za wypowiedzeniem nie dotyczy pracownicy na okresie próbnym, nieprzekraczającym jednego miesiąca, a także w przypadku umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa innego pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Przepisy chroniące przed rozwiązaniem umowy za wypowiedzeniem w okresie wychowywania dziecka w czasie korzystania z urlopu macierzyńskiego stosuje się również do pracownika – ojca dziecka.

Kodeks pracy reguluje zasady rozwiązywania umów o pracę za wypowiedzeniem oraz bez wypowiedzenia. Nie odnosi się jednak do sytuacji, kiedy pracodawca i pracownik dojdą do porozumienia w tym zakresie. Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron jest bowiem możliwe w każdym czasie. Jeżeli z jakichś powodów umowa zostanie rozwiązana w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, nie będzie to miało wpływu na wypłatę zasiłku. Może zmienić się natomiast płatnik tego zasiłku.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest radcą prawnym
Idziemy nr 43 (475), 26 października 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: