Przerwa na karmienie i dwa dni płatnego zwolnienia z pracy w roku kalendarzowym na dziecko – to najczęściej wykorzystywane przez rodziców-pracowników uprawnienia uregulowane w kodeksie pracy.
Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie. Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż cztery godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy nie przekracza sześciu godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie. Przerwy na karmienie mogą być wykorzystywane również w ten sposób, że pracownica wcześniej kończy pracę lub później ją zaczyna, a skrócenie to odpowiada przysługującej jej przerwie. Obie przerwy mogą też być wykorzystane łącznie w czasie dnia pracy.
Przerwy na karmienie wlicza się do czasu pracy, tak jak gdyby pracownica w tym czasie pracowała. Wliczanie przerw do czasu pracy oznacza, że pracownicy przysługuje za ten czas wynagrodzenie. Przerw udziela się na wniosek pracownicy na podstawie jej oświadczenia, że karmi dziecko piersią. Na żądanie pracodawcy ma ona jednak obowiązek udokumentować ten fakt odpowiednim zaświadczeniem lekarskim.
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo dwóch dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia na dziecko decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym. Zwolnienie na dziecko, udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do jego wymiaru czasu pracy. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.
Pracownik może skorzystać z prawa do tego zwolnienia również wtedy, gdy drugi rodzic (czy opiekun) nie pracuje (nie prowadzi działalności zarobkowej) albo korzysta z urlopu macierzyńskiego (urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego), rodzicielskiego lub wychowawczego.
Prawo do zwolnienia na dziecko pracownik uzyskuje z dniem podjęcia pracy, nie ma tu więc żadnego okresu wyczekiwania. Prawo to przysługuje również w sytuacji, gdy np. w połowie roku powraca on z urlopu wychowawczego. Jednak jeżeli zwolnienie to nie zostanie wykorzystane w danym roku kalendarzowym, to pracownik nie może go wykorzystać w roku następnym. Z dniem 1 stycznia następnego roku nabywa jedynie prawo do kolejnego zwolnienia na dziecko do czasu ukończenia przez nie 14. roku życia.
Edyta Pisarczyk-Kulon |