Ulgi podatkowe za 2014

Ocena: 0
1336
Jeszcze do końca kwietnia jest czas na rozliczenie się z podatku za 2014 rok. Podatnik, który nie wypełnił PIT-u, ma czas do końca tego miesiąca. Ulgi, które mają wpływ na wysokość należnego podatku, to na przykład dla honorowych krwiodawców, internetowa czy z tytułu oszczędzania na IKZE.
Od 2014 roku znacznie zmieniły się zasady korzystania z ulgi za korzystanie z Internetu. Nie zmienił się natomiast limit odliczenia –w ciągu roku wynosi on maksymalnie 760 złotych. Jednak obecnie przysługuje ona tylko przez dwa lata. Jeżeli zatem podatnik z ulgi na Internet korzystał w 2012 roku i odliczył te wydatki w rozliczeniu składanym w 2013 roku, może to zrobić jeszcze tylko w rozliczeniu za 2014 rok. Jak do tej pory podatnik może odliczyć udokumentowane wydatki, jednak nie więcej niż do wysokości rocznego dochodu. Nie trzeba dołączać do zeznania podatkowego dokumentów, np. faktur uprawniających do skorzystania z odliczenia, jednak należy je zachować na wypadek kontroli urzędu skarbowego.

Zasady odliczeń dla honorowych krwiodawców się nie zmieniły. Ulga ta przysługuje osobie, która nieodpłatnie oddała krew lub jej składniki i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi, np. regionalnym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa. W zeznaniu podatkowym PIT-36 i PIT-37 odliczenie z tytułu oddania krwi lub jej składników dokonuje się od dochodu. Kwotę ekwiwalentu za oddaną krew należy wpisać w załączniku PIT/O.

Za każdy litr oddanej krwi, osocza lub innych składników krwi w zeznaniu podatkowym można odliczyć 180 złotych. Kwota ta pomniejszy dochód do opodatkowania, a w konsekwencji wysokość podatku. Należy jednak pamiętać, zwłaszcza przy dokonywaniu innych darowizn, o obowiązującym limicie. Łącznie darowizny z tytułu honorowego krwiodawstwa, na cele kultu religijnego oraz na cele charytatywne nie mogą przekroczyć 6 procent rocznego dochodu. Jeżeli limit ten zostanie przekroczony, to odliczenia można dokonać tylko do tej wysokości. Kwoty darowizny niewykorzystanej nie można przenieść do rozliczenia za kolejny rok. Honorowy krwiodawca nie musi dołączać do składanego rozliczenia żadnych dokumentów, jednak w przypadku kontroli urzędu skarbowego ma obowiązek przedstawić zaświadczenie o ilości oddanej krwi lub jej składników, wydane przez upoważnioną instytucję.

Osoby, które oszczędzają na przyszłą emeryturę, mogą część tych oszczędności uwzględnić w rozliczeniu rocznym i w ten sposób pomniejszyć wysokość należnego podatku. Chodzi o osoby, które oszczędzają poprzez wpłatę środków na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Wartość rocznego limitu, który można odliczyć od podstawy opodatkowania, stanowi kwota 1,2-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok. W 2014 roku kwota ta wynosiła 4495,20 złotych.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest radcą prawnym.
Idziemy nr 16 (499), 19 kwietnia 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: