W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy.
Co więcej, wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą.Podstawowym dokumentem potwierdzającym stosunek pracy jest właśnie świadectwo pracy. To bardzo ważny dokument, o czym mogły przekonać się osoby, którym odmówiono np. prawa do świadczenia przedemerytalnego, a nawet prawa do emerytury. Zatem ważne jest, aby przede wszystkim zadbać o otrzymanie świadectwa pracy, a następnie upewnienie się, że jest ono prawidłowe.
W świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Ponadto w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.
Jeżeli okaże się, że świadectwo pracy zostało wypełnione nieprawidłowo albo nie zawiera wszystkich koniecznych danych, należy zwrócić się do pracodawcy niezwłocznie o jego sprostowanie. Pracownik bowiem, zgodnie z Kodeksem pracy, może w ciągu siedmiu dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa. W razie nieuwzględnienia wniosku, pracownikowi przysługuje w ciągu siedmiu dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy.
Postępowanie przed sądem jest dla pracownika bezpłatne. Jednak trzeba w pierwszej kolejności zwrócić się do pracodawcy. Dopiero, kiedy nie odniesie to skutku, kolejnym krokiem jest postępowanie przed sądem pracy. Na tym etapie postępowania to sąd ustali, czy żądanie pracownika jest słuszne i czy informacje, których zamieszczenia w świadectwie pracy oczekuje pracownik powinny się tam znaleźć. Pracownik powinien jednak pamiętać, że sąd przeprowadzi postępowanie, natomiast dowodów na te okoliczności powinien dostarczyć sam pracownik.
Sprostowanie świadectwa pracy to jedno, pracownik może bowiem wystąpić również o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy. Odszkodowanie to przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż sześć tygodni. Orzeczenie o odszkodowaniu w związku z wydaniem niewłaściwego świadectwa pracy stanowi równocześnie podstawę do zmiany tego świadectwa.
Edyta Pisarczyk |