Świadczenie urlopowe

Ocena: 0
336

Jedną z form wsparcia pracowników jest dofinansowanie do wypoczynku z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Fundusz muszą tworzyć pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełny etat, chyba że na początku roku poinformują pracowników o nietworzeniu funduszu.

W przypadku mniejszych firm, zatrudniających mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełny etat, mają one wybór: albo utworzyć fundusz socjalny, albo wypłacać świadczenie urlopowe. Jednak również te firmy mogą w styczniu poinformować pracowników o nieutworzeniu funduszu i niewypłacaniu świadczenia urlopowego, które jest finansowane ze środków obrotowych firmy.

Zatem tylko pracodawcy zatrudniający poniżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mają wybór, jak wesprzeć pracowników w okresie urlopowym: albo dopłata do wypoczynku, albo świadczenia urlopowe. Pozostałe firmy mogą jedynie przyznać dofinansowanie do wypoczynku. Zasady dopłat do wypoczynku pracowników określają obowiązujące w firmie przepisy, natomiast sposób wypłaty i wysokość świadczenia urlopowego określa ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego, odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika. Przy tym wysokość świadczenia dla zatrudnionych w niepełnym wymiarze ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Na fundusz pracodawca, niezmiennie od czterech lat, odpisuje za każdego pełnoetatowego pracownika kwotę 1093,93 złotych rocznie (za zatrudnionych w szczególnych warunkach 1458,57 złotych). W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze kwoty te ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Świadczenie urlopowe pracodawca wypłaca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Wypłata świadczenia urlopowego następuje nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego. Świadczenie urlopowe jest wolne od obciążeń na rzecz ZUS-u, nie nalicza się bowiem od kwoty wypłaconego świadczenia składek na ubezpieczenie społeczne pracowników.

Jeżeli w firmie jest wypłacane świadczenie urlopowe, a pracownik korzysta z co najmniej 14 dniowego urlopu wypoczynkowego, to prawo do świadczenia urlopowego przysługuje mu bez występowania z dodatkowym wnioskiem. Natomiast jeżeli pracodawca nie wypłaci świadczenia, to pracownik może o jego wypłatę wystąpić nawet do sądu pracy, na takich samych zasadach jak np. o wypłatę wynagrodzenia za pracę.

Świadczenie przysługuje także pracownikowi młodocianemu w pełnej przewidzianej wysokości, niezależnie od wymiaru czasu jego pracy.

Edyta Pisarczyk-Kulon
Autorka jest radcą prawnym

Idziemy nr 29 (563), 17 lipca 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: