Świadczenia rodzicielskie

Ocena: 0
1516
Od 1 stycznia 2016 r. 1000 zł świadczenia rodzicielskiego otrzyma matka lub ojciec dziecka, którzy nie uzyskali prawa do zasiłku macierzyńskiego na innej podstawie.
Uprawnieni do pobierania tego świadczenia będą więc m.in. bezrobotni, studenci, a także wykonujący pracę na podstawie umów cywilnoprawnych. Obecnie ustawa jest w senacie.

Zatem świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwało matce albo ojcu dziecka. Prawo do niego będzie miała osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka − w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do ukończenia 10. roku życia. Ponadto 1000 zł świadczenia otrzyma rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do ukończenia 10. roku życia. Prawo to będzie przysługiwało również osobie, która przysposobiła dziecko, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do ukończenia 10. roku życia.

Długość pobierania świadczenia rodzicielskiego będzie uzależniona od liczby urodzonych dzieci przy jednym porodzie, liczby jednocześnie przysposobionych dzieci lub liczby dzieci objętych opieką. I tak w przypadku jednego dziecka okres ten wyniesie 52 tygodnie, 65 tygodni w przypadku dwojga dzieci, 67 tygodni – w przypadku trójki dzieci, 69 tygodni – dla czworga dzieci, a 71 tygodni – dla pięciorga i więcej dzieci. Zatem będzie on równoważny z okresem urlopu i zasiłku macierzyńskiego.

Okresy, o których mowa, będą liczone odpowiednio od dnia porodu, przysposobienia albo objęcia dziecka opieką. W przypadku objęcia dziecka opieką świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwało nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Jeżeli jedno z rodziców będzie uprawnione do zasiłku macierzyńskiego, drugiemu z rodziców nie będzie przysługiwało świadczenie rodzicielskie.

Świadczeniem rodzicielskim objęci zostaną również rodzice, których dzieci urodziły się przed 1 stycznia 2016 r., gdy nie minął jeszcze okres 52 tygodni od urodzenia dziecka (w przypadku ciąży mnogiej nawet do 71 tygodni). Rodzice ci będą uprawnieni do otrzymywania świadczenia rodzicielskiego za okres od 1 stycznia 2016 r. do czasu upłynięcia 52.-71. tygodnia.

Świadczenie rodzicielskie natomiast nie będzie przysługiwało, jeżeli osoby te pobrały już na dziecko zasiłek macierzyński albo jeżeli skorzystały z przedłużenia okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest radcą prawnym

Idziemy nr 31 (514), 2 sierpnia 2015 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: