Rozliczenie z działalności w KRUS

Ocena: 0
1371
Zbliża się termin rozliczenia z KRUS rolników, którzy równocześnie prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Mija on 31 maja 2015 roku.
Rolnik lub domownik, który spełnia dodatkowe warunki, może pozostać w ubezpieczeniu KRUS z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Aby pozostać w KRUS, trzeba spełnić łącznie pięć warunków. Rolnik/domownik przed rozpoczęciem działalności musi pozostawać w ubezpieczeniu KRUS z mocy ustawy przez co najmniej trzy lata. Drugi warunek to złożenie w KRUS oświadczenia – w nieprzekraczalnym terminie 14 dni od rozpoczęcia działalności – o kontynuowaniu tego ubezpieczenia. Niezachowanie terminu złożenia oświadczenia jest równoznaczne z ustaniem ubezpieczenia od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy jej prowadzeniu. Oświadczenie można złożyć na wniosku o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej (CEIDG-1). Złożenie wniosku w tej formie do organu ewidencyjnego traktowane jest jak dotrzymanie terminu złożenia oświadczenia w KRUS.

Trzeci z warunków dotyczy niepozostawania w stosunku pracy oraz w stosunku służbowym. Po czwarte, przedsiębiorca nie może mieć ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Piąty z warunków dotyczy kwoty należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli działalność ta była prowadzona i nie przekracza określonej kwoty granicznej. Roczna kwota graniczna podlega corocznej waloryzacji wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych. Za 2014 rok wynosi ona 3166 złotych podatku.

Jeśli kwota podatku przekroczy roczną kwotę graniczną, a także jeżeli nie zostanie zachowany powyższy termin złożenia zaświadczenia albo oświadczenia, ubezpieczenie rolnika lub domownika ustanie z dniem, do którego rolnik lub domownik zobowiązany był złożyć zaświadczenie/oświadczenie/ w KRUS, chyba że ten rolnik lub domownik zaprzestał prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w sposób trwały lub okresowy przed upływem tego terminu. Osoba ubezpieczona powinna w ciągu 14 dni zgłosić fakt zaprzestania wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej.

Rolnik lub domownik prowadzący dodatkowo pozarolniczą działalność gospodarczą jest zobowiązany do opłacania miesięcznej składki podstawowej na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w podwójnym wymiarze. Natomiast na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie składka za te osoby opłacana jest w pojedynczej wysokości, tak samo jak za pozostałych ubezpieczonych, którzy nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest radcą prawnym

Idziemy nr 21 (504), 24 maja 2015 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: