Rozliczamy PIT

Ocena: 0
245

Na złożenie zeznania podatkowego mamy w tym roku czas najpóźniej do 2 maja. Musimy to zrobić, nawet jeśli w roku podatkowym 2015 nasz dochód nie przekroczył kwoty niepowodującej obowiązku zapłaty podatku, czyli 3091 zł.

Jeżeli płatnik od tego dochodu pobrał zaliczkę na podatek, to zostanie nam ona zwrócona.

Jeśli nie dotyczą nas żadne ulgi i odliczenia, możemy pozostawić nasze rozliczenie z podatku płatnikowi. Jednak złożenie oświadczenia PIT-12 i następnie rozliczenie podatku na PIT-40 nie pozbawia podatnika prawa do złożenia własnego rozliczenia PIT-37 lub PIT-36 na ogólnych zasadach i np. skorzystania z ulg podatkowych czy rozliczenia wspólnie z małżonkiem. Podobnie roczne rozliczenie emerytów i rencistów przez ZUS lub KRUS nie pozbawia ich prawa samodzielnego rozliczenia i przekazania np. 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego.

Osoby pozostające w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą skorzystać z preferencyjnego opodatkowania. Polega ono na określeniu podatku w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy ich łącznych dochodów. Z tej preferencji małżonkowie mogą również skorzystać w sytuacji, gdy jeden z małżonków nie uzyskał w roku podatkowym żadnych dochodów lub osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.

Z preferencyjnego opodatkowania dochodów mogą skorzystać również rodzice lub opiekunowie prawni samotnie wychowujący dziecko – będący panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich albo odbywa karę pozbawienia wolności.

Z największej liczby odliczeń można skorzystać rozliczając się na formularzach PIT-37 i PIT-36. W PIT-38 i PIT-39 nie skorzystamy z żadnych odliczeń, natomiast przy rozliczeniu w PIT-36L można odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, skorzystać z ulgi dla osób osiągających dochody za granicą oraz z tytułu wpłat na IKZE.

W zeznaniu podatkowym nie wykazuje się dochodu, który jest zwolniony z podatku. Ustawa o podatku dochodowym z podatku zwalnia m.in. dopłaty bezpośrednie dla rolników, świadczenia z pomocy społecznej czy świadczenia rodzinne.

Zeznanie musi być podpisane. Jeżeli składamy zeznanie wspólnie z małżonkiem, podpisuje je również małżonek, chyba że upoważnił nas do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie dochodów. Zeznanie może być również podpisane przez pełnomocnika. Warunkiem jest złożenie do urzędu skarbowego odpowiedniego pełnomocnictwa.

Wypełnione zeznanie podatkowe mamy obowiązek złożyć do urzędu skarbowego osobiście. Możemy także wysłać je przez internet w formie dokumentu elektronicznego, korzystając z usługi PFR PIT-37 lub PIT-38. Inny sposób to nadanie listem poleconym w placówce Poczty Polskiej lub w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej albo wrzucenie do urzędomatu.

Edyta Pisarczyk-Kulon
Autorka jest radcą prawnym
Idziemy nr 13 (547), 27 marca 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: