Rodzinna Karta

Ocena: 0
533

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny to dla wielu rodzin ważna sprawa, bowiem system zniżek w komunikacji miejskiej czy w pociągach to tylko niektóre z inicjatyw objętych programem.

W ramach programu zniżki oferują również m.in. placówki ochrony zdrowia, baseny, muzea czy teatry.

Samorządy również mogą wydawać własne Karty Dużej Rodziny. W tym przypadku zniżki i korzyści wynikające z Karty są jednak ograniczone do terenu gminy, w której zamieszkuje rodzina. Rodzina, która posiada lokalną Kartę może oczywiście wystąpić również o wydanie Karty Ogólnopolskiej.

O Kartę może wystąpić każda rodzina, niezależnie od wysokości dochodu, z przynajmniej trójką małoletnich dzieci. Jeżeli jednak dziecko uczy się w szkole lub studiuje, to okres, w jakim Karta przysługuje, został wydłużony do ukończenia 25. roku życia. Dla dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności nie ma żadnego limitu wieku.

Co ważne, występując o Kartę rodzina musi spełniać te warunki. Jeżeli bowiem w chwili składania wniosku nie ma na utrzymaniu co najmniej trojga małoletnich dzieci albo dzieci, które są dorosłe i uczą się, Karta Dużej Rodziny nie będzie przysługiwała żadnemu z członków rodziny.

Wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Co do zasady przyznawana jest ona dzieciom do ukończenia 18. roku życia. Kartę otrzymają także dzieci, które uczą się w szkole lub w szkole wyższej – z uprawnień wynikających z karty mogą one korzystać do ukończenia 25. roku życia. Karta w tym przypadku jest ważna do 30 września następującego po końcu roku szkolnego, a gdy dziecko uczy się w szkole wyższej – na okres do końca roku akademickiego, w którym jest planowane ukończenie nauki zgodnie z oświadczeniem lub zaświadczeniem o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce. Rodzice natomiast mogą korzystać z Karty dożywotnio. Z kolei osoby posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności Kartę otrzymają na czas obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności.

Karta wydawana jest bezpłatnie każdej osobie zgłoszonej we wniosku o jej przyznanie. Przysługuje również pracującemu studentowi, bez względu na rodzaj studiów (licencjackie, magisterskie, jednolite, doktoranckie, dzienne, wieczorowe, zaoczne), który pozostaje na utrzymaniu rodziców.

Edyta Pisarczyk-Kulon
Autorka jest radcą prawnym

Idziemy nr 31 (565), 31 lipca 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: