Refundacja dla dzieci

Ocena: 0
146

Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” wprowadza nowe uprawnienia dla kobiet w ciąży oraz dzieci, które urodziły się z poważnymi zaburzeniami. Przepisy te wejdą w życie 1 stycznia 2017 r.

Jak wskazuje projektodawca, celem rozwiązań jest uregulowanie w sposób kompleksowy wsparcia dla kobiet w ciąży i ich rodzin, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży powikłanej oraz w sytuacji niepowodzeń położniczych, a także dzieci, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu, powstałe w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu. Za rodzinę uważa się małżonków, rodziców dziecka w fazie prenatalnej, rodziców dziecka lub opiekuna faktycznego dziecka (przez którego rozumie się osobę faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka), a także pozostające na ich utrzymaniu dzieci.

Wsparcie ma być realizowane poprzez zapewnienie dostępu do informacji w zakresie rozwiązań wspierających rodzinę oraz kobietę w ciąży, zapewnienie kobietom w ciąży dostępu do diagnostyki prenatalnej oraz zapewnienie odpowiednich świadczeń opieki zdrowotnej dla kobiety w okresie ciąży, porodu i połogu, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży powikłanej oraz w sytuacji niepowodzeń położniczych.

Świadczeniem, które ma wesprzeć rodziny wychowujące dzieci niepełnosprawne, jest refundacja niezbędnych wyrobów medycznych. Przysługuje ona dzieciom do 18. roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, powstałych w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu. Podstawą do ubiegania się o refundację jest zaświadczenie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii lub pediatrii.

Wysokość refundacji określa limit finansowania ze środków publicznych, co ważne: według wskazań medycznych bez uwzględnienia okresów użytkowania tych wyrobów. Zatem wyroby te będą finansowane do wysokości limitów, natomiast tak często, jak będzie to konieczne. O miesięcznym zaopatrzeniu w te wyroby decyduje każdorazowo osoba uprawniona do wystawienia zlecenia. Osobą uprawnioną jest osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu medycznego, która ma uprawnienie do wystawiania recept oraz zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne.

Kobiety w ciąży i dzieci do 18. roku życia posiadające zaświadczenie o wskazaniach medycznych mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.

 

Idziemy nr 49 (583), 4 grudnia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: