Praktyki absolwenckie

Ocena: 0
863

Kończą się wakacje, zatem warto pamiętać o różnych formach zdobywania doświadczenia zawodowego. Jedną z nich, skierowaną do osób młodych, jest praktyka absolwencka.

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o praktykach, jednak do czasu wprowadzenia ewentualnych zmian obowiązują dotychczasowe regulacje.

Odbywana w tej formie praktyka ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy. Pracodawca, zwany inaczej podmiotem przyjmującym na praktykę, może przyjmować na praktykę osobę, która ukończyła co najmniej gimnazjum i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30. roku życia.

Praktyka może być odbywana odpłatnie lub nieodpłatnie. Wysokość miesięcznego świadczenia pieniężnego nie może przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jedną ze zmian przewidzianą w przekazanym do Sejmu projekcie jest wyłącznie odpłatne odbywanie praktyki, ze wskazaniem kwoty minimalnej na poziomie 20 procent minimalnego wynagrodzenia.

Praktykę odbywa się na podstawie pisemnej umowy o praktykę absolwencką, zawieranej pomiędzy praktykantem a podmiotem przyjmującym na praktykę. Umowa powinna określać w szczególności rodzaj pracy, w ramach której praktykant ma uzyskiwać doświadczenie i nabywać praktyczne umiejętności, okres odbywania praktyki, tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki, wysokość świadczenia pieniężnego, jeżeli praktyka ma być odbywana odpłatnie. Praktyka nie może dotyczyć pracy szczególnie niebezpiecznej.

Umowa o praktykę nie może być zawarta na okres dłuższy niż trzy miesiące. Zawarcie kolejnej umowy pomiędzy praktykantem a tym samym podmiotem przyjmującym na praktykę jest możliwe tylko na łączny okres nieprzekraczający trzech miesięcy. Umowę może wypowiedzieć każda ze stron. I tak: w przypadku gdy praktyka jest nieodpłatna, umowa może być rozwiązana na piśmie w każdym czasie, a jeżeli jest odpłatna – umowa może być rozwiązana na piśmie z zachowaniem siedmiodniowego terminu wypowiedzenia.

Podmiot przyjmujący na praktykę zapewnia praktykantowi, na dotyczących pracowników zasadach, bezpieczne i higieniczne warunki odbywania praktyki, w tym – w zależności od rodzaju świadczeń i zagrożeń związanych z odbywaniem praktyki – odpowiednie środki ochrony indywidualnej.

Po zakończeniu praktyki, na wniosek praktykanta, podmiot przyjmujący na praktykę ma obowiązek wystawić na piśmie zaświadczenie o rodzaju wykonywanej pracy i umiejętnościach nabytych w czasie odbywania praktyki. Taki jest aktualny zapis w ustawie. Natomiast m.in. zgodnie z planowanymi w projekcie zmianami wydanie zaświadczenia o odbyciu praktyk będzie obowiązkowe.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest radcą prawntm
Idziemy nr 36 (519), 6 września 2015 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: