Okres wypowiedzenia

Ocena: 0
1290

Kodeks pracy określa minimalną długość trwania okresów wypowiedzenia umowy o pracę. Jest ona uzależniona od rodzaju umowy o pracę oraz od długości jej trwania.

Termin wypowiedzenia kończy się odpowiednio w dniu roboczym albo w sobotę, albo z końcem miesiąca kalendarzowego.

Zatem co do terminu końcowego trwania wypowiedzenia umowy o pracę nie ma problemu. Jest on ściśle określony w kodeksie pracy i wynosi trzy dni robocze, jeden tydzień, dwa tygodnie, jeden miesiąc lub trzy miesiące. Problem pojawił się natomiast z określeniem rozpoczęcia terminu wypowiedzenia. Kodeks pracy nie wskazuje bowiem dat, od których okresy wypowiedzenia rozpoczynają swój bieg. Wątpliwość dotyczy zatem okresu od złożenia oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem do dnia rozpoczęcia ustawowego terminu wypowiedzenia.

Zagadnienie to ma praktyczne znaczenie, od odpowiedzi na to pytanie uzależnione są bowiem konkretne uprawnienia pracownika i pracodawcy. Między innymi w wyroku z 26 kwietnia 2011 r. (II PK 302/10) Sąd Najwyższy przyjął, że ustawowe okresy wypowiedzenia mają charakter okresów minimalnych, z tym że w granicach wyznaczonych kodeksem pracy dopuszczalna jest również ich zmiana, nie tylko przez skrócenie, ale i poprzez wydłużenie. Ponadto, jeśli ustawodawca łączy pewne skutki prawne z okresem wypowiedzenia, należy przez to rozumieć okres od dnia złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu do dnia rozwiązania umowy o pracę, choćby faktycznie był on dłuższy niż okres wypowiedzenia określony kodeksem pracy. Rozpoczęcie biegu okresu wypowiedzenia następuje zatem z chwilą dotarcia oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę do adresata w taki sposób, że miał on możliwość zapoznania się z jego treścią.

Zgodnie z najnowszym orzecznictwem, okresem wypowiedzenia, w którym pracownikowi przysługuje np. zwolnienie na poszukiwanie pracy czy w którym pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego bez jego zgody, jest okres rozpoczynający swój bieg od skutecznego złożenia pracownikowi przez pracodawcę oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę i kończący się w ustawowo określonych terminach (tj. odpowiednio w sobotę albo w ostatnim dniu miesiąca).

Konsekwentnie połowę okresu wypowiedzenia, do której pracownik może złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków pracy i/lub pracy w przypadku ich wypowiedzenia przez pracodawcę (wypowiedzenie zmieniające), wyznacza moment przypadający w połowie okresu liczonego od złożenia przez pracodawcę oświadczenia o wypowiedzeniu zmieniającym do upływu (końcowej daty) okresu wypowiedzenia, który przypada odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.

Podobnie w zakresie rozpoczęcia terminu wypowiedzenia wypowiedziało się Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Państwowa Inspekcja Pracy.

Edyta Pisarczyk-Kulon
Autorka jest radcą prawnym
Idziemy nr 49 (532), 6 grudnia 2015 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: