Odliczamy jeden procent

Ocena: 0
373

Trwa czas rozliczeń z fiskusem. Nadal można 1 proc. naliczonego podatku przekazać wybranej organizacji pożytku publicznego. Jeżeli podatnik tego nie zrobi, pieniądze trafią do budżetu państwa.

Aby ten ułamek naszego podatku przekazać organizacji pożytku publicznego, w zeznaniu podatkowym należy wypełnić część: „Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)”. Wypełnia się ją poprzez wpisanie numeru KRS wybranej organizacji pożytku publicznego oraz wskazanie kwoty nieprzekraczającej 1 proc. podatku, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Od kilku lat zadanie to zostało bardzo uproszczone: wpisanie numeru KRS spowoduje, że urząd skarbowy na konto organizacji wyśle zadeklarowaną przez podatnika kwotę.

W jednym zeznaniu podatkowym można wesprzeć tylko jedną organizację, ponieważ jest miejsce na wpisanie tylko jednego numeru KRS. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, jeżeli podatnik składa więcej zeznań podatkowych (np. PIT-37 i PIT-36L), aby w każdym zadeklarował przekazanie 1 proc. innej organizacji.

Możemy jednocześnie wskazać szczegółowy cel przeznaczenia tych środków. Urząd skarbowy przekaże je organizacji we wrześniu, jako uszczegółowienie przekazanych kwot. Wskazanie konkretnego celu przez podatnika nie jest dla organizacji wiążące, bowiem decyzję o przeznaczeniu środków podejmuje samodzielnie organizacja pożytku publicznego. W zeznaniu podatnik może dodatkowo wyrazić zgodę na przekazanie swoich danych identyfikacyjnych i adresu organizacji pożytku publicznego oraz wysokość przekazanej kwoty.

Jeżeli z zeznania podatkowego wynika obowiązek zapłaty podatku, urząd skarbowy przekaże 1 proc. podatku tylko wówczas, gdy podatnik zapłaci podatek w terminie, czyli do 2 maja 2016 r.

Emeryci i renciści, którzy od organu rentowego otrzymali PIT-40A mogą także przekazać swój 1 proc. podatku. Wystarczy, że na bazie otrzymanego rocznego obliczenia podatku złożą w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe wraz z wnioskiem o przekazanie 1 proc. wybranej organizacji. Mogą to zrobić w tradycyjny sposób, tj. składając papierowe zeznanie podatkowe bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub wysyłając je pocztą, albo składając elektroniczną jego wersję za pośrednictwem internetu.

Jeżeli po przekazaniu 1 proc. okaże się, że obniżeniu uległ podatek należny (np. w wyniku korekty zeznania albo decyzji organu podatkowego), zwracana nadpłata zostanie pomniejszona o kwotę stanowiącą nadwyżkę ponad środki już przekazane organizacji pożytku publicznego, a możliwe do przekazania po obniżeniu podatku.

Jeżeli złożyliśmy już zeznanie i nie uwzględniliśmy w nim 1 proc., zawsze możemy złożyć odpowiedni wniosek do 2 maja 2016 r. Możemy również przekazać 1 proc. podatku w korekcie zeznania podatkowego. Taka korektę możemy złożyć w ciągu miesiąca po upływie terminu na złożenie zeznania, czyli do 31 maja 2016 r.

Edyta Pisarczyk-Kulon
Autorka jest radcą prawnym
Idziemy nr 17 (551), 24 kwietnia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: