Obniżenie wymiaru czasu pracy

Ocena: 0
655

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może zamiast o urlop wychowawczy wystąpić o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu.

Dzięki temu pracownik będzie mógł łączyć pracę zawodową z wychowywaniem dziecka.

Pracodawca musi uwzględnić taki wniosek, a w okresie pracy w obniżonym wymiarze pracownik jest chroniony przed zwolnieniem z pracy. Wniosek musi być pisemny. Składa się go na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku.

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku złożenia przez pracownika wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy po wręczeniu pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę umowa rozwiązuje się w terminie wynikającym z tej czynności.

Wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy. Jednak każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego z wymiaru 36 miesięcy, co oznacza, że jedno z nich może ten urlop wykorzystać maksymalnie w wymiarze 35 miesięcy. Żaden z rodziców lub opiekunów dziecka nie może bowiem zrezygnować z należnego mu miesiąca na rzecz drugiego rodzica lub opiekuna.

Skorzystanie przez pracownika z urlopu wychowawczego w wymiarze co najmniej jednego miesiąca oznacza wykorzystanie wyłącznego prawa do jednego miesiąca tego urlopu. Wyjątkowo z 36 miesięcy urlopu wychowawczego może skorzystać rodzic dziecka, jeżeli drugi rodzic nie żyje, nie przysługuje mu władza rodzicielska bądź został jej pozbawiony albo taka władza uległa ograniczeniu lub zawieszeniu. Odnosi się to także do pracownika będącego jedynym opiekunem dziecka.

Z prawa do obniżenia wymiaru etatu może skorzystać pracownik mający uprawnienie do urlopu wychowawczego, czyli zatrudniony przez co najmniej sześć miesięcy. Do tego stażu wlicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Z uwagi na fakt, że urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi w wymiarze do 36 miesięcy i jest udzielany na czas nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko piątego roku życia, osobista opieka nad dzieckiem przez pracownika korzystającego z obniżonego wymiaru czasu pracy musi być sprawowana do ukończenia przez dziecko pięciu lat.

Edyta Pisarczyk-Kulon
Autorka jest radcą prawnym
Idziemy nr 45 (528), 8 listopada 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: