Nowe zasady przewożenia dzieci

Ocena: 0
1288
Pasażerowie samochodów mają obowiązek korzystać z pasów bezpieczeństwa. To obowiązująca od wielu lat zasada, określona w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Wszyscy zdążyli przyzwyczaić się do tego obowiązku, który ma duży wpływ na bezpieczeństwo na drogach.
Również przewożenie dzieci w fotelikach stało się naturalne. Nikt nie kwestionuje konieczności zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom. Od 15 maja 2015 roku przepisy zostały zmienione. Celem ustawy jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci przewożonych w samochodach poprzez wprowadzenie rozszerzonych wymogów bezpiecznego przewożenia dzieci oraz ulepszonych warunków technicznych dla dziecięcych fotelików bezpieczeństwa oraz innych urządzeń przytrzymujących dla dzieci. Ustawa wprowadza nową terminologię w tym zakresie, a przepisy są bezpośrednio związane z dostosowaniem ich do prawa unijnego.

Nowością w uregulowaniach dotyczących przewożenia dzieci w samochodach jest, po pierwsze, zezwolenie na przewożenie w pasach bezpieczeństwa, bez fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego, dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu. Zgodnie z wcześniejszymi przepisami wzrost dziecka wynosił 150 cm. Nie ma znaczenia – inaczej niż dotychczas – wiek dziecka. W dotychczas obowiązujących przepisach wiek ten wynosił 12 lat.

Druga ze zmian, będąca nowością w polskim prawie, to zezwolenie na przewożenie w pasach bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu pojazdu, bez fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci, trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat, jeśli dwoje dzieci jest przewożonych w urządzeniach przytrzymujących dla dzieci na tylnym siedzeniu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego urządzenia. Prawo to dotyczy wyłącznie tylnego siedzenia samochodu.

Ustawa wprowadza zakaz przewożenia, poza fotelikiem bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniem przytrzymującym dla dzieci, dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego. Zatem jednoznacznie wprowadzono przepis, zgodnie z którym dziecko poniżej 150 cm wzrostu nie może być przewożone bez urządzenia przytrzymującego na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego, co ma bezpośrednio wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa przewożonych dzieci.

Wprowadzenie zakazu przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i foteliki bezpieczeństwa dla dzieci oraz inne urządzenia przytrzymujące dla dzieci zwiększa bezpieczeństwo przewożonych małych dzieci.

Inne uregulowania, które obowiązują od 15 maja 2015 roku, dotyczą doprecyzowania korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz sytuacji, kiedy nie jest bezwzględnie konieczne korzystanie z nich. Są to taksówki czy np. autobusy.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest radcą prawnym
Idziemy nr 20 (503), 17 maja 2015 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: