Nowe dowody osobiste

Ocena: 0
1296

Obowiązują nowe przepisy w sprawie dowodów osobistych

Zmienił się zakres zawartych w nich danych, a także wygląd fotografii będącej częścią wniosku o wydanie tego dokumentu.

Od kilku lat dowody osobiste wydawane są w formie karty plastykowej, podobnej do karty bankomatowej. Dotychczas można było znaleźć tam m.in. adres zameldowania oraz podpis. Rodzaj danych zamieszczonych w dowodach osobistych został ograniczony.

Zamieszcza się tam dwa rodzaje danych: dotyczące osoby oraz dowodu osobistego. Dane dotyczące osoby to nazwisko, imię (imiona), nazwisko rodowe, imiona rodziców, data i miejsce urodzenia, płeć, wizerunek twarzy, numer

PESEL, obywatelstwo. Natomiast dane dotyczące dowodu osobistego to seria i numer, data wydania, data ważności, oznaczenie organu wydającego dowód osobisty.

Dowód osobisty wydaje się nieodpłatnie, na wniosek. Wniosek składa się w dowolnej gminie w Polsce, w formie pisemnej lub dokumentu elektronicznego. Wydanie dowodu osobistego następuje nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku. W szczególnie uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać przedłużony, o czym urząd powinien powiadomić wnioskodawcę.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, czyli przede wszystkim osoba pełnoletnia. Natomiast w imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego wniosek składa jedno z rodziców, opiekun prawny lub kurator. Osoba, która ma obowiązek posiadania dowodu osobistego, może złożyć wniosek nie wcześniej niż 30 dni przed datą 18 urodzin.

Złożenie w siedzibie gminy wniosku o wydanie dowodu osobistego dla osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych wymaga jej obecności przy składaniu wniosku; wyjątek stanowią dzieci, które nie ukończyły 5 roku życia.

Elementem wniosku o wydanie dowodu osobistego jest aktualna fotografia, w sposób niebudzący uzasadnionych wątpliwości odzwierciedlająca wizerunek twarzy osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, przedstawiająca ją bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami. Zdjęcia do dowodu osobistego i paszportu zostały ujednolicone.

Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami. W takim przypadku do wniosku załącza również orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku. Natomiast osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny. W takim przypadku do wniosku załącza się zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Polsce. W uzasadnionych przypadkach gmina może wydać dowód osobisty na wniosek, do którego została dołączona fotografia przedstawiająca osobę z zamkniętymi oczami, innym niż naturalny wyrazem twarzy lub z otwartymi ustami.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest radcą prawnym
Idziemy nr 35 (518), 30 sierpnia 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: