Minimalne wynagrodzenie

Ocena: 0
712

W 2016 roku minimalne wynagrodzenie wyniesie 1850 złotych brutto. Rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie zostało już ogłoszone w Dzienniku Ustaw.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia to nie tylko minimum do wypłaty, ma ono wpływ również na inne wskaźniki, np. naliczanie wynagrodzenia za godziny nadliczbowe czy podstawę wymiaru zasiłków.

Najniższe wynagrodzenie to przede wszystkim kwota, od jakiej pracodawca nalicza składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz podatek. Ponadto pracodawca nie może wypłacić pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy kwoty niższej niż minimalne wynagrodzenie. Wyjątkowo pracownicy rozpoczynający pracę w pierwszym roku mogą otrzymywać 80 procent minimalnego wynagrodzenia, od stycznia 2016 roku jest to kwota 1480 złotych.

Od kwoty minimalnego wynagrodzenia jest naliczana wysokość dodatku za pracę w porze nocnej. Dodatek ten jest obliczany poprzez podzielenie minimalnego wynagrodzenia przez wymiar czasu pracy pracownika przypadający w miesiącu, w którym była świadczona praca w nocy. Kolejne świadczenie, na które ma wpływ minimalne wynagrodzenie, to wynagrodzenie za czas gotowości do pracy i przestój. Zatem w 2016 roku wynagrodzenie za czas gotowości do pracy i przestój nie może być niższe niż 1850 zł za pełny miesiąc dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy.

Odprawa z tytułu zwolnień grupowych jest obliczana w ten sposób, że jej wysokość nie może przekraczać piętnastokrotności minimalnego wynagrodzenia, zatem kwoty 27 750 złotych. Natomiast odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, mobbing lub dyskryminację nie będzie mogło być niższe niż minimalne wynagrodzenie. Oczywiście kwota odszkodowania może być wyższa.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia. Tak samo jak kwota wolna od potrąceń.

Kwota minimalnego wynagrodzenia ma również znaczenie w przypadku ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Chodzi o osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które korzystają z prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od 30 procent minimalnego wynagrodzenia. Kwota tego wynagrodzenia wpływa również na podstawę wymiaru składek duchownych, którzy jednocześnie pozostają w stosunku pracy lub w stosunku służby albo są członkami spółdzielni.

Edyta Pisarczyk-Kulon
Autorka jest radcą prawnym
Idziemy nr 43 (526), 21-25 października 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: