Limity na IKE w 2015 roku

Ocena: 0
2071
Ogłoszona została kwota limitu wpłat na indywidualne konto emerytalne (IKE) w 2015 roku.
Kwota ta wynosi 11 877 zł. Jest ona wyższa od obowiązującej w 2014 roku o 639 złotych.

Oszczędzać na przyszłą emeryturę na rachunku IKE mogą osoby fizyczne, które ukończyły 16 lat. Jednak małoletni ma prawo do dokonywania wpłat na IKE tylko w roku kalendarzowym, w którym uzyskuje dochody z pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę, do kwoty nieprzekraczającej limitu, tj. 11 877 zł, oraz wysokości otrzymywanego wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę.

Na IKE może gromadzić oszczędności wyłącznie jeden oszczędzający, który może założyć wyłącznie jeden rachunek. Zatem nie jest możliwe założenie jednego rachunku np. przez małżonków. Każdy z nich musi założyć własne konto IKE. Może natomiast jako osobę uposażoną wskazać drugiego z małżonków, który po śmierci otrzyma zgromadzone tam środki. Oszczędzający na IKE ma prawo do zwolnienia podatkowego na zasadach i w trybie określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli na podstawie pisemnej umowy o prowadzenie IKE gromadzi oszczędności tylko na jednym IKE, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie.

Łączne wpłaty dokonywane na IKE w roku kalendarzowym nie mogą przekroczyć kwoty odpowiadającej trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok. Ich wysokość określa minister pracy i polityki społecznej poprzez obwieszczenie w „Monitorze Polskim”. W przypadku gdy kwota limitu będzie niższa od kwoty ogłoszonej w poprzednim roku kalendarzowym, obowiązuje kwota wpłat dokonywanych na IKE ogłoszona w poprzednim roku kalendarzowym. Jeżeli rachunek IKE jest prowadzony w ramach umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, roczny limit wpłat dotyczy części składki ubezpieczeniowej stanowiącej wpłatę na IKE.

Podstawą gromadzenia środków na IKE jest umowa zawarta z podmiotem uprawnionym do prowadzenia działalności maklerskiej, fundusz inwestycyjny, dobrowolny fundusz emerytalny, bank, fundusz emerytalny lub zakład ubezpieczeń. Są to podmioty z rynku regulowanego, nad którymi nadzór sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

Przed zawarciem umowy o prowadzenie rachunku IKE osoba fizyczna ma obowiązek złożyć oświadczenie, że nie gromadzi środków na IKE prowadzonym przez inną instytucję finansową oraz że w danym roku kalendarzowym nie dokonała wypłaty transferowej z uprzednio posiadanego IKE do programu emerytalnego albo że posiada IKE prowadzone przez inną instytucję finansową, podając równocześnie nazwę tej instytucji i potwierdzając, że dokona ona wypłaty transferowej.

W oświadczeniu tym oszczędzający potwierdza również, że został pouczony o konsekwencjach gromadzenia oszczędności na więcej niż jednym IKE oraz podpisania umowy o prowadzenie IKE w roku kalendarzowym, w którym dokonano wypłaty transferowej z uprzednio posiadanego IKE do programu emerytalnego.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest radcą prawnym
Idziemy nr 51/52 (483), 21/28 grudnia 2014 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: