Korekta zeznania podatkowego

Ocena: 0
349

Złożone zeznanie podatkowe można skorygować w ciągu pięciu lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku.

Oznacza to, że korekty deklaracji podatkowej złożonej za 2015 r. podatnik ma prawo dokonać do końca 2021 r. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest przypadek, kiedy w sprawie naszego zeznania toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa.

Jeżeli podczas czynności sprawdzających urząd skarbowy stwierdzi, że nasze zeznanie zawiera niewielkie błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki (np. nieprawidłowe zaokrąglenia czy zamiana kolejności cyfr, tzw. czeski błąd), korektę za podatnika może wykonać również urząd. Uwierzytelnioną kopię poprawionego zeznania urząd przesyła do akceptacji podatnikowi. Ma on 14 dni od dnia jej doręczenia na ewentualne wniesienie sprzeciwu, który powoduje automatyczne anulowanie korekty urzędu skarbowego.

Od 2016 r. nie ma obowiązku dołączania pisemnego uzasadnienia przyczyn korekty (ORD-ZU). W przypadku deklaracji składanych drogą elektroniczną podatnik nie musi przesyłać korekty w tej samej formie. Możliwe jest np. wysłanie jej za pośrednictwem poczty czy wizyta w urzędzie skarbowym.

Nie wszystko można skorygować poprzez późniejsze złożenie korekty zeznania. Podatnicy, którzy złożą po terminie składania deklaracji wniosek o preferencyjne, wspólne opodatkowanie małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci, nie mają już prawa do skorzystania z tego sposobu opodatkowania. Wyboru tego sposobu opodatkowania można dokonać tylko do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

W przypadku odliczenia 1 proc. podatku termin na złożenie korekty zeznania, w której można wnioskować o przekazanie 1 proc., wynosi obecnie jeden miesiąc; wcześniej były to dwa miesiące.

Częste błędy w PIT-ach to pomyłki związane z błędnymi identyfikatorami podatkowymi (PESEL albo NIP) lub ich brakiem. NIP albo PESEL jest wykazywany na samej górze formularza zeznania podatkowego. Stąd zdarza się, że niektórzy podatnicy nie zwracają na niego uwagi i nie wykazują go albo podają NIP płatnika podatku.

Przed wypełnieniem zeznania należy obliczyć przychody z poszczególnych źródeł. Dotyczy to również kosztów ich uzyskania. W tym miejscu podatnicy popełniają zwykłe błędy rachunkowe. Podatnicy często też błędnie przenoszą kwoty z PIT 11/8B do rocznego zeznania. Nie zaokrąglają podstawy obliczenia podatku oraz samej kwoty podatku do pełnego złotego. Kwoty te zaokrągla się w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 gr pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

Podatnicy w zeznaniach podatkowych nie zawsze pamiętają o kolejności wpisywania małżonków. Jeżeli w PIT-37 mąż został wpisany jako podatnik, a żona jako małżonek, to taką kolejność trzeba zachować w całym rozliczeniu oraz w załącznikach, pamiętając, kto jest podatnikiem, a kto małżonkiem.

Edyta Pisarczyk-Kulon
Autorka jest radcą prawnym

Idziemy nr 24 (558), 12 czerwca 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: