Karta dużej rodziny

Ocena: 0
1775
Członkowie rodzin, w których wychowuje się co najmniej troje dzieci, mogą ubiegać się o przyznanie karty dużej rodziny.
Jest ona potwierdzeniem statusu rodziny wielodzietnej i uprawnia do skorzystania ze zniżek czy też zwolnień z opłat w określonych instytucjach. Są wśród nich przewoźnicy, uzdrowiska, muzea czy obiekty sportowe. Baza firm i instytucji, które będą honorować kartę, ma cały czas się powiększać.

Prawo do posiadania karty przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, przez którą rozumie się rodzinę, w której rodzice lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci do ukończenia 18. roku życia. A nawet do ukończenia 25. roku życia – w przypadku gdy dziecko uczy się w szkole, albo bez ograniczeń wiekowych – w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności. W przypadku uczniów karta przysługuje do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego, a w przypadku nauki w szkole wyższej – do końca roku akademickiego, w którym jest planowane ukończenie nauki zgodnie z oświadczeniem dołączonym do wniosku o wydanie karty.

Sprawy związane z realizacją rządowego programu i ustawy o karcie zostały powierzone gminom. Dlatego z wnioskiem o wydanie karty występuje się do wójta, burmistrza albo prezydenta. Zadania te mogą zostać oczywiście przekazane do realizacji wyspecjalizowanym instytucjom gminy zajmującym się wspieraniem rodziny.

Prawo do posiadania karty nie przysługuje rodzicowi, którego sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub któremu sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej, chyba że sąd nie pozbawił go władzy rodzicielskiej lub jej nie ograniczył przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci. Prawo do posiadania karty nie przysługuje również rodzicom zastępczym lub prowadzącym rodzinny dom dziecka, w przypadku gdy sąd orzekł o odebraniu im dzieci z uwagi na niewłaściwe sprawowanie pieczy zastępczej.

Rodzice, którym przyznano kartę, nie tracą prawa do jej posiadania mimo wystąpienia zmian mających wpływ na istnienie tego uprawnienia, z zastrzeżeniem pozbawienia praw rodzicielskich. Podobnie małżonek rodzica, któremu przyznano kartę, nie traci prawa do jej posiadania mimo wystąpienia zmian mających wpływ na istnienie tego uprawnienia, chyba że rodzic zmarł, utracił prawo do posiadania karty lub małżeństwo z rodzicem zostało unieważnione lub rozwiązane przez rozwód.

Natomiast dziecko, któremu przyznano kartę, nie traci prawa do jej posiadania odpowiednio przez okres nauki w szkole, mimo utraty tego uprawnienia przez rodzica lub zmniejszenia się liczby dzieci, które wchodziły w skład rodziny wielodzietnej. W przypadku gdy rodzicowi posiadającemu kartę urodziło się dziecko lub rodzic ten przyjął dziecko w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, dziecko to nabywa prawo do posiadania karty nawet mimo utraty tego uprawnienia przez pozostałe dzieci z danej rodziny wielodzietnej.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest radcą prawnym
Idziemy nr 9 (492), 1 marca 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: