Jak oszczędzać na IKE?

Ocena: 0
307

Wpłaty na indywidualne konta emerytalne nie mogą przekroczyć kwoty odpowiadającej trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na 2017 r.

Limit maksymalnej wpłaty w przypadku IKE w 2016 r. wynosi 12 tys. 165 zł. Od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r. będzie on wyższy i wyniesie 12 tys. 789 zł. Nowe limity określa odnośne obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 17 listopada 2016 r.

Oszczędności na IKE może gromadzić wyłącznie jeden oszczędzający. Nie mogą więc np. małżonkowie zawrzeć jednej umowy o IKE, umowy muszą być oddzielne na każde z nich. Prawo do wpłat na IKE przysługuje osobie fizycznej, która ukończyła 16 lat. Jednak małoletni ma prawo do dokonywania wpłat na IKE tylko w roku kalendarzowym, w którym uzyskuje dochody z pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę.

Oszczędzający na IKE ma prawo do zwolnienia podatkowego na zasadach i w trybie określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli na podstawie pisemnej umowy o prowadzenie IKE gromadzi oszczędności tylko na jednym IKE.

Osoba fizyczna składa oświadczenia przed zawarciem umowy o prowadzenie IKE. Po pierwsze, że nie gromadzi środków na IKE prowadzonym przez inną instytucję finansową oraz że w danym roku kalendarzowym nie dokonała wypłaty transferowej z uprzednio posiadanego IKE do programu emerytalnego. Drugie oświadczenie dotyczy osoby, która posiada IKE prowadzone przez inną instytucję finansową: ma ona obowiązek podać równocześnie nazwę tej instytucji i potwierdzić, że dokona wypłaty transferowej, czyli przekazania środków ze starego IKE do nowego. Osoba która złożyła oświadczenie, że nie posiada IKE, a osiągnęła wiek 55 lat, w oświadczeniu potwierdza również, że nie dokonała w przeszłości wypłaty środków zgromadzonych na IKE.

W umowie o prowadzenie IKE oszczędzający może wskazać jedną lub więcej osób, którym zostaną wypłacone środki zgromadzone na IKE w przypadku jego śmierci. Dyspozycja ta może być w każdym czasie zmieniona. Jeżeli oszczędzający wskazał kilka osób uprawnionych do otrzymania środków po jego śmierci, a nie oznaczył ich udziału w tych środkach lub suma oznaczonych udziałów nie jest równa jeden, uważa się, że udziały tych osób są równe. Wskazanie osoby uprawnionej do otrzymania środków po śmierci oszczędzającego staje się bezskuteczne, jeżeli zmarła ona przed śmiercią oszczędzającego. W takim przypadku udział, który był przeznaczony dla zmarłego, przypada w częściach równych pozostałym osobom wskazanym, chyba że oszczędzający zadysponuje tym udziałem w inny sposób.

W przypadku braku osób wskazanych przez oszczędzającego środki zgromadzone na IKE wchodzą do spadku, z wyjątkiem gdy umowa o prowadzenie IKE została zawarta z zakładem ubezpieczeń.

 

Idziemy nr 52 (586), 25 grudnia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: