Dofinansowanie dla bezrobotnego

Ocena: 0
1587
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przewiduje różne formy wsparcia dla osób bezrobotnych oraz poszukujących pracy. Takim wsparciem jest np. refundacja kosztów opieki nad dzieckiem.
Propozycja ta skierowana jest do konkretnej grupy osób będących w szczególnej sytuacji – chodzi o osoby bezrobotne mające co najmniej jedno dziecko do szóstego roku życia lub co najmniej jedno dziecko niepełnosprawne do osiemnastego roku życia.

Po udokumentowaniu poniesionych kosztów starosta może refundować koszty opieki nad dzieckiem lub dziećmi do siedmiu lat w wysokości uzgodnionej, nie wyższej jednak niż połowa zasiłku dla bezrobotnych na każde dziecko, na którego opiekę poniesiono koszty. Warunkiem refundacji kosztów jest podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej albo skierowanie na staż, przygotowanie zawodowe dorosłych lub szkolenie. Osoba starająca się o refundację nie może równocześnie osiągać z tego tytułu miesięcznych przychodów w kwocie przekraczającej minimalne wynagrodzenie za pracę.

Spełnienie warunków określonych w ustawie nie jest równoznaczne z przyznaniem tego rodzaju pomocy. Decyzję w tym zakresie podejmuje bowiem starosta, na podstawie złożonego wniosku.

Refundacja kosztów przysługuje przez okres do sześciu miesięcy. Natomiast w przypadku skierowania na staż, przygotowanie zawodowe dorosłych lub szkolenie refundacja kosztów opieki nad dzieckiem lub dziećmi do lat siedmiu następuje na okres odbywania stażu, przygotowania zawodowego dorosłych lub szkolenia. Na wniosek osoby bezrobotnej starosta może również wypłacić zaliczkę na refundację kosztów opieki nad dzieckiem.

Na takich samych zasadach jak w przypadku dziecka osoba bezrobotna może starać się o refundację kosztów opieki nad osobą zależną.

Aby uzyskać refundację kosztów, należy wystąpić z wnioskiem do urzędu pracy wraz z niezbędnymi dokumentami. Wniosek zostanie rozpatrzony w terminie trzydziestu dni, o czym bezrobotny zostanie poinformowany na piśmie. Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, pomiędzy bezrobotnym i starostą zostanie podpisana umowa określająca warunki oraz tryb refundacji. Refundacja wypłacana jest z dołu, za okresy miesięczne, w terminie 14 dni od dnia złożenia rozliczenia faktycznie poniesionych kosztów (wraz z wymaganymi załącznikami), na rachunek osobisty wnioskodawcy lub w wyznaczonej placówce bankowej.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest radcą prawnym

Idziemy nr 22 (505), 31 maja 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: