Dodatki mieszkaniowe

Ocena: 0
2091
Osoby, które osiągają niższe dochody, mogą starać się o tzw. dodatek mieszkaniowy. Przysługuje on na okres sześciu miesięcy, a we wniosku należy wykazać dochody za okres poprzedzający – trzy miesiące kalendarzowe przed złożeniem wniosku.
Właściciele, najemcy, spółdzielcy, inne osoby mające tytuł prawny do zajmowanego lokalu, a nawet osoby, które zajmują lokal bez tytułu prawnego, oczekując na przysługujący im lokal socjalny albo zamienny, mogą wystąpić z wnioskiem o przyznanie prawa do dodatku. O dopłatę mogą starać się zarówno właściciele mieszkań, jak i domów jednorodzinnych. Kryterium przyznania tej pomocy wyznacza wysokość osiąganych miesięcznych dochodów.

Dodatek mieszkaniowy przysługuje, jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie przekraczał 175 procent kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125 procent tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym, obowiązującej w dniu złożenia wniosku. Od 1 marca 2015 roku kwota najniższej emerytury wynosi 880,45 złotych. Zatem jest to odpowiednio kwota 1540,79 złotych oraz 1100,56 złotych.

Za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Do dochodu nie wlicza się natomiast uzyskiwanych świadczeń pomocy materialnej dla uczniów, dodatków dla sierot zupełnych, jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia się dziecka, dodatku z tytułu urodzenia dziecka, pomocy w zakresie dożywiania, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej, jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej, dodatku mieszkaniowego, dodatku energetycznego. Dochód z prowadzenia gospodarstwa rolnego ustala się na podstawie powierzchni gruntów w hektarach przeliczeniowych i przeciętnego dochodu z 1 hektara przeliczeniowego. Prawo do dodatku mieszkaniowego i jego wysokość przyznaje, na wniosek, wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Maksymalny okres, na jaki można wystąpić, wynosi sześć miesięcy. Do wniosku dołącza się deklarację o dochodach gospodarstwa domowego za okres trzech miesięcy kalendarzowych poprzedzających dzień złożenia wniosku oraz inne niezbędne dokumenty.

Zmiany danych zawartych we wniosku lub deklaracji złożonej przez wnioskodawcę, które nastąpiły w okresie sześciu miesięcy od dnia przyznania dodatku mieszkaniowego, nie mają wpływu na wysokość wypłacanego dodatku. Wypłaca się go z góry, w terminie do 10. dnia każdego miesiąca, instytucji uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny, np. spółdzielni.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest radcą prawnym
Idziemy nr 23 (506), 7 czerwca 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: