W 2015 roku przypada osiem dodatkowych dni wolnych od pracy; obniżą one liczbę dni, które należy przepracować. Dwa z nich to sobota – w tym przypadku pracodawca będzie musiał wyznaczyć w okresie rozliczeniowym inny dzień wolny od pracy.
Tylko święto, które przypada w niedzielę, nie obniża wymiaru czasu pracy; w 2015 roku są dwa takie dni – 3 maja i 1 listopada. Za te dni pracownik nie otrzyma dni wolnych od pracy. Święta, które są równocześnie dniami dodatkowo wolnymi od pracy, określa ustawa.Przy dobrym rozplanowaniu, wykorzystując dni wolne związane ze świętami, można zaplanować długi weekend czy urlop. Pierwszy z takich weekendów mamy już za sobą – przy dwóch dniach urlopu wypoczynkowego i weekendzie Nowy Rok można było świętować od 1 aż do 6 stycznia.
W związku ze świętem Zmartwychwstania, jak zawsze, dniem wolnym będzie poniedziałek. Na kolejny długi weekend trzeba będzie poczekać do 1 maja, który w tym roku wypada w piątek. Łącznie trzy dni wolne od pracy. A następny można zaplanować już 4 czerwca – Boże Ciało, które wypada w czwartek, jest okazją do przedłużenia weekendu do poniedziałku, co w sumie da cztery dni wolne od pracy.
Co prawda 15 sierpnia w 2015 roku to sobota, jednak zgodnie z kodeksem pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. O tym, czy będzie to – w tym przypadku – piątek 14 sierpnia, czy poniedziałek 16 sierpnia, czy też inny dzień przypadający w okresie rozliczeniowym, decyduje pracodawca. Powinien on jednak poinformować o tym pracowników wcześniej.
Sytuacja podobna do sierpniowej będzie w listopadzie. W tym miesiącu są aż dwa dni wolne od pracy. W tym roku pierwszy z nich, Wszystkich Świętych (1 listopada), wypada w niedzielę, dlatego nie obniży wymiaru czasu pracy w tym miesiącu. Za to 11 listopada to środa, więc przy czterech dniach urlopu można zaplanować nawet tydzień wolnego.
Jak zawsze krócej będziemy pracować również w grudniu: 25 grudnia to piątek, a 26 – sobota, za którą pracodawca będzie musiał wyznaczyć dzień wolny. A na zakończenie roku kolejny długi weekend, ponieważ 1 stycznia 2016 roku to piątek.
Ustalając czas pracy pracownika, pracodawca musi zaplanować go tak, aby w każdym tygodniu pracy zapewnić mu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. W przypadku zmiany pory wykonywania pracy przez pracownika w związku z jego przejściem na inną zmianę, zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy, tygodniowy nieprzerwany odpoczynek może obejmować mniejszą liczbę godzin, nie może być jednak krótszy niż 24 godziny. Ten odpoczynek pracownika powinien przypadać w niedzielę. Jednak przy dozwolonej pracy w niedzielę odpoczynek może przypadać w innym dniu.
Edyta Pisarczyk |